Göloba Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Göloba Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Göloba Köyü - Göloba Köyü Hakkında - Göloba Köyü Tanıtımı - Göloba Köyü Resimleri
  Tarihi

  Bilindiği üzere Bayburt ve çevresi Ermeni-Rus baskınlarına maruz kalarak bir çok kültür ve geleneğe sahip olmuştur. Bu sahip olma o kadar geniş bir daire halindedir ki köylerin eski isimleri dahi geçmişten kalmadır. Göloba Köyü'nün eski ismi "Vartınas"'tır. Göloba Köyü'nün yakınında bulunan köyün yeni ismi "Koçbayır" eski ismi de "Pörge"'dir. Tınas isminde bir kaçağın bulunduğu söylenmektedir. Pörge'den devamlı olarak Tınas ismindeki kişinin konakladığı şu an da bulunan Göloba Köyü'nü ziyaret için giderken gelirken, "Tınas var, Tınas var" diye diye konaklama yerinin adı "Vartınas" olarak kalmıştır.


  Coğrafya

  Bayburt merkezine 32 km uzaklıktadır. En uç köylerden birisidir. Trabzon Of'a yakınlığı söz konusudur. Yaz günlerinde serin, diğer mevsimlerde ise yer yer yağış alan bir köydür.

  Köy Muhtarı: İSMET ŞENYİĞİT


  Altyapı bilgileri

  göloba köyü muhtarı olarak köyümüz kırsal bölge olarak fazla arazisi olmayan daglık bir bölge olarak tabi güzelliği bulunan yayla manzarasıyla birlikte gölü bulunan şirin bir görünüme sahip olmakla yaz ikliminde insanların odak noktası haline gelen bir köydür köyümüzün asfalt çalışmaları başlamıştır  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş