"Gölgesiz Bir Kadın"

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Siraç tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  "Gölgesiz Bir Kadın" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Gölgesiz Bir Kadın"

  "Gölgesiz Bir Kadın" adlı romanıyla tekrar okurlarının karşısında!


  Piraye Şengel, Nihal - Gölgesiz Bir Kadın isimli romanıyla bir kez daha okurlarıyla buluşuyor. Çıktığı yıl dikkatleri üzerine çeken ve beğenilen roman, bir yandan seksenli yılların siyasi atmosferini yansıtırken bir yandan da gizemli bir şekilde ölen Nihal isimli genç kadının "daha iyi bir dünya için" feda ettiği hayatını kurguluyor.

  Son yıllarda polisiye türünde yazdığı romanlarıyla da tanınan yazar Piraye Şengel, Nihal Gölgesiz Bir Kadın isimli romanının yeni baskısıyla tekrar okurlarının karşısında! İlk baskısı on dört yıl önce yapılan Gölgesiz Bir Kadın, bu kez Marka Yayınları imzası ile okurların beğenisine sunuluyor. İlk baskıda yer alan genel kurgunun korunduğu romanda başkahramanlar ve olay akışı oldukça dikkat çekici. Romanın ilk yayımlandığı yıl düşünüldüğünde "politik" içeriğin "şimdiki" Türkiye'yi yansıtıyor olması, Gölgesiz Bir Kadın'ı daha ilginç yapıyor. Şengel'in kurgu romanlarında karşılaştığımız "katmanlı" anlatım Gölgesiz Bir Kadın'da da tüm akıcılığıyla kendini gösteriyor. Yazar, başkahramanı Nihal'i anlatırken "kişilik" çözümlemelerindeki ustalığını bir kez daha kanıtlıyor. Romanın diğer önemli iki kadın karakteri Ümit ve Nilgün de bu 'çözümlemelerden' paylarına düşeni alıyor.

  Başkomiser Tahsin

  Üst kurguda bir cinayet olayını anlatan Gölgesiz Bir Kadın, bu hali ile politik-polisiye yapısının karakteristik özelliklerinden biri olan 'başkomiser' tipini de başarıyla yansıtıyor. Başkomiser Tahsin geçmişi ve bugüne ile günümüzün 'ilişkileri'ne doğrudan göndermeler yapıyor. Nihal ve sevgilisi Hasan Tan'ın 'intihar' olayını araştıran başkomiser, ölü bir kadına duyduğu "aşk"la da duygusal dünyasının kapılarını aralıyor okuraBaşkomiserin duyarlı dünyasına işleyen 'eski-karanlık' görüntüler ise ne şimdi ne de sonra yakasını bırakmayacak.

  Üç kadınNihal, Ümit ve Nilgün

  Nihal, hesapsız kitapsız inananlardandı. İdeallerine, insana ve aşka inandı. İnandığı şeyler için kahramanca kendini tehlikeye attı. Ama sonuna kadar yaşadı. Ve bedelini trajik bir şekilde ödedi.

  Nilgün, her şeye inanmakla inanmamak arasında gidip geldi. İçindeki sarkaç yüzünden hiçbir şeyi tam yaşayamadı. Bu yüzden de hep acı çekti. O da ağır bir bedel ödedi.

  Ümit, hiçbir şeye inanmadı. Aşka, insanlığa, kahramanlığaHayatı sadece izlemeyi seçenlerdendi. Kendini hep korudu. Onun ödediği bir bedel olmadı. Ama hiçbir şeyi sonuna kadar yaşamadı. En ağır bedelin hangisi olduğuna kitabı okuduğunuzda siz karar vereceksiniz.

  "Dönemim siyasi atmosferini, zedelenen adalet duygusunu ve '80 öncesinin devrimci hareketlerini roman kişilerinin kırık dökük hayatlarıyla -polisiyelere özgü gerilimi sürekli tutarak- harmanlayan Gölgesiz Bir Kadın'ı severek okudum." - Radikal Kitap Ömer Türkeş

  Piraye Şengel

  1956 yılında doğdu. Sanat Olayı, Varlık, Cönk gibi sanat dergilerinde çalıştı. Aynı yıllarda TRT için drama senaryosu, belgesel ve metin yazarlığı yaptı. Daha sonra özel televizyon kanallarında drama yazarlığına devam etti. 1998'te Papirüs Yayınları'ndan Masumiyeti Özlemiştim adlı öykü kitabı; 2003'te Epsilon Yayınları'ndan Pusulasız Yolcu adlı romanı; 2005'te Hayat Tutulması; 2006'da Ayçöreği; 2008'de Cenin ve Ceset isimli romanları Altın Kitaplar Yayınevi tarafından yayımlandı. Gölgesiz Bir Kadın yazarın ilk romanıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gölgesiz Kadın Forum Tarih
Geldiğim Gibi Gidiyorum, Sessiz Ve Gölgesiz... Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 10 Nisan 2009
Geldiğim gibi gidiyorum, sessiz ve gölgesiz... Ayrılık ve Yalnızlık Sözleri 8 Nisan 2009
Gölgesizler (2009) Sinema Filmi Sinema Film Tanıtımları 9 Ocak 2009
Siyah beyaz kadın resimleri yalnız kadın resimleri Avatar Resimleri 16 Eylül 2017
Kadın resimleri hüzünlü kadın fotoğrafları yalnız kadın resimleri Avatar Resimleri 16 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş