Gökyüzü Neden Mavidir.?

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda UquR tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Gökyüzü Neden Mavidir.? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökyüzü Neden Mavidir.?

  Difuzyon Nedir: Atmosfer içinde Güneş ışınlarının kırılıp dağilmasına Difuzyon denir. Guneş ışınlarinın Difuzyona uğramasından dolayı gölgede kalan kısımlar gecelerin çok soğuk olmasını önler. Böyle bir durumda gölgelerin yarı aydinlik olmasını sağladığından, gökyüzünün de Mavi bir görüntü vermesini sağlar. Gökyüzü mavidir mavi ışik, kırmıziya oranla atmosfere daha fazla dagilarak ona mavi rengini verir. Peki, Güneş`i batarken niye daha kırmizi goruruz? Bu, isinlarin bu sirada atmosferde daha cok yol katetmesinin bir sonucudur. Bu sirada, mavi ısik daha kalin bir atmosferi gecmekte oldugundan, daha cok sacilir. Ayni zamanda kirmizi da soguruldugu icin Guneş daha sonuk gorunür. Batmak uzere olan Günes`in gozumuzü rahatsiz etmemesinin nedeni budur. Gökyüzünun mavi bir görüntü vermesinin sebebi (difuzyon)kırilma olayıdır.


  Gunes isinlari atmosfere girdiginde atmosferdeki gaz molekullerine, toz parcaciklarina carparak saçılir. Gun ısiği degisik dalga boylu bircok ısindan olusur. Enkisa dalga boylu mavi ısinlar atmosferin ust tabakalarindaki kucuk parcaciklar tarafindan hemen saçılirlar. Gökyüzü acik oldugunda, mavi isik diger isiklara oranla en fazla sacilan isiktir. Bu yuzden de gökyüzü mavi gorunür. Mesela gökyüzü yogun bulutlarla veya dumanla dolu oldugunda, tum isinlar nerede ise ayni oranda saçılir. Bu da gökyüzünun gri renkte gorunmesine sebep olur. Gun batiminda veya dogumunda guneş ışınlari atmosfere egik girdiklerinden dolayı fazla yol sarfetmek zorunda kalirlar.


  Bu yuzden daha cok ışik ve renk sacilir. Gökyüzüne Bakarak Hava Tahmini Yapmak Gökyüzü koyu mavi rengine börünürse, gunes dogarken parlak ve hafif sisli bulunursa, aksam gokkusagi gorunurse, gunes ay etrafinda büyük hale olursa, havanin iyi olacağı anlamına gelir. Güneşin doğma zamanında, gökyüzü kırmızı olması ve gökkuşağının sabahleyin görünmesi ve de ayın etrafında küçük bir çember bulunması yağmur olacağına işarettir. Havanın sisli olması, sükunetli olacağı anlamına gelir. Güneş doğarken kırmızı görüntü vermesi, batarken gökyüzünün kırmızı olmasi rüzgarlı hava olacağına işarettir. Güneşin soluk - dumanlı bir şekilde doğması, ayın parlak olması, bulutların beyaz olması, Güneş - ayın etrafında bir kavis bulunması fırtına olacağına işarettir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökyüzü Neden Mavidir Forum Tarih
Gökyüzü Neden Mavidir - Gökyüzü Niçin Mavidir Uzay ve Gökyüzü 23 Şubat 2011
Gece gökyüzü neden ilginizi çeker Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2014
Gökyüzü Neden Mavi Doğa ve Bitkiler 18 Eylül 2012
Gökyüzü gece neden karanliktir? Diğer Mesleki Bilgiler 3 Ekim 2008
Gökyüzünde Gördüklerinizi Betimleyerek Yazınız Uzay ve Gökyüzü 3 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş