Gökyüzü Koordinat Sistemi

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 24 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Gökyüzü Koordinat Sistemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökyüzü Koordinat Sistemi


  Gökyüzü koordinat sistemi gökyüzü konum haritası için kullanılan koordinat sistemidir.
  Yeryüzü üzerinde bir bölgeyi tanımlarken onun coğrafi koordinatları verilir. Başka koordinat sistemleri de kullanılmakla beraber genellikle enlem ve boylam koordinat sistemi kullanılır. Gökyüzünde bir gökcisminin konumunu tanımlarken de koordinat sistemlerinden yararlanılır. Örneğin Yılan Takımyıldızı'nın 56. parlak yıldızı demek bir gökbilimci için pek bir şey ifade etmez. Zaten aranan gökcismini bu şekilde bulmak da neredeyse olanaksızdır. Bunun yerine yerküredekine benzer bir koordinat sistemi kullanılır.

  Koordinat Sistemi


  [​IMG]


  Ekvatoryal Koordinat Sistemi
  Gökkürenin hareketini incelemek için ekvatorda bulunan bir kimse bütün yıldızların doğduğunu ve ufka dik olarak battığını görecektir. Kutuplarda bulunan kimse ise yıldızların dairesel hareket yaptıklarını gözleyecektir. Kutup ile ekvator arasında bulunan bir kimse ise bazı yıldızların doğup battığını gördüğü halde bazılarının ufuk üzerinde dairesel hareket yaptıklarını takip edecektir.
  Bu sonuçlardan faydalanarak dünyanın herhangi bir yerindeki bir kimse kendisinin dünyanın üzerinde düşünülen coğrafik enlem ve boylam ağındaki yerini tespit edebilir. Bu sistem gökküresine de izdüşürülerek gökte sabit bir referans sistemi elde edilir. Dünya döndüğünden dolayı bu izdüşümün tespit edilen bir anda yapılması gerekir. Gökbilimciler bu işlemi Güneş baharda tam ekvator üzerindeyken yapmışlardır. Bu her sene 22 Mart'da meydana gelmektedir.

  Yükseklik Açısı
  Yerküre ve gökkürenin koordinatlarının benzerliğini daha iyi anlamak için şöyle düşünebiliriz: Yerküreyi bir balon varsayalım. Onu iyice şişirip ona içeriden baktığımızda enlem ve boylamlar gökyüzü koordinatlarına benzer hale gelir. Ancak gökyüzü koordinatları enlem ve boylam olarak değil dik açıklık ve sağ açıklık olarak adlandırılır. Yerküreyle karşılaştırırsak dik açıklık enleme sağ açıklık boylama karşılık gelir. Yerkürenin ekvatoruyla gökkürenin ekvatoru aynı düzlemdedir. Yer ekvatoru 0º enlemdedir. Kuzey Kutbu +90º Güney Kutbu -90º enlemdedir. Buradan anlıyoruz ki boylam değerleri -90'la +90 arasındadır. Gökyüzünde de durum benzerdir. Gök ekvatoru 0º dik açıklık güney gök kutbu da -90º dik açıklıktadır. Yani dik açıklık değerleri de -90º ile +90º arasında olabilir. Eksi (-) dik açıklık değerleri gök ekvatorunun güneyinde artı (+) değerleri ise kuzeyinde yer alır.

  Koordinatları Dönüştürme

  Eşlek (ekvatoryal) => Gözerimi (ufuk) Koordinatları
  δ yükselim H ise saat açısı olsun.
  φ gözlemcinin enlemi olsun.
  El yükseklik açısı Az ise azimut açısı olsun.
  θ Başucu noktası olsun (veya başucu mesafesi).
  Dönüşüm denklemleri

  [​IMG]


  Trigonometrik fonksiyonların tersini kullanarak koordinat değerlerini elde edebilirsiniz.


  Vikipedi özgür ansiklopedi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökyüzü Koordinat Sistemi Forum Tarih
Gece gökyüzü neden ilginizi çeker Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2014
Gökyüzünde Gördüklerinizi Betimleyerek Yazınız Uzay ve Gökyüzü 3 Mart 2014
Gökyüzü ve Yıldızlar İle İlgili Hikaye Örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 30 Ocak 2014
Gökyüzündeki mor bulutlar özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 23 Mayıs 2013
Gökyüzü Neden Mavi Doğa ve Bitkiler 18 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş