Gökyüzü fotoğrafları çekim teknikleri

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gökyüzü fotoğrafları çekim teknikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökyüzü fotoğrafı nasıl çekilir?
  Gökyüzünün fotoğraflarını çekme teknikleri

  Sonsuzluğun başlangıcı olan gökyüzü, çok güzel bir konuyu basitleştirebileceği gibi sıradan bir fotoğrafı da güzelleştirebilir. Hatta tek başına bir fotoğraf bile olabilir.

  Gökyüzü fotoğrafları hava parçalı bulutlu olduğu zamanlarda iyi fotoğraflar elde ederiz. Güneşin konumu bulutların görünümünü etkileyen önemli bir faktördür. Gündüz, lacivert bir gökyüzü bembeyaz bulutlar, gündoğumu yada gün batımında gökyüzü turuncuya boyandığı anlarda ufukta beliren rengarenk bir görünüm oluşur.

  Gökyüzü fotoğrafları çekerken dikkat etmeniz gereken noktalar var.
  Çekmeyi düşündüğünüz alanda beyaz olan çoksa pozlama değerlerini gökyüzünün mavi değerlerini baz alın. Aksi takdirde fotoğraflarınız koyu çıkacaktır. İkinci sorunda fotoğraflarınızda güneşede yer verirseniz pozlamayı bulutlara göre yaparsanız siyaha yakın bir gökyüzü ve parklak bir güneş çıkar. Bundan dolayı pozlama değerini güneşe yakın gökyüzünün parlak noktasından ölçüm yapmanız gerekir. Bu tip çekimlerde diyafram değeri kısık olması gerekir. F: 8,11,16,22,32 değerlerinin birinin kullanılması gerekir.

  Çekim yaparken objektifinizin toz olup olmadığını kontrol edin. Çünkü en küçük bir toz fotoğrafınızda çıkacağı için kötü görüntü oluşturacaktir. Objektif seciminde dikkatli olmanız gerekir. Tele objektif kullanmanız göz sağlığını etkileyecektir. Bunun nedeni tele objektif mercek görevi yapmaktadır. Sağlığınız için geniş açılı objektifler kullanın.

  Gökyüzü çekimlerinde çeşitli filtreler kullanılabilinir. Gündüz çekimlerde gökyüzünün maviliğini koyulaştırmak için polarize filtresi, yarısı renkli yarısı renksiz grad filtreler kullanılabilinir. Gökyüzü fotoğraflarında filtre kullanımı konusunda kullanıcının mahareti ve tecrübesine bağlıdır.
  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökyüzü fotoğrafları çekim Forum Tarih
Gökyüzünden Çekilmiş Yeryüzü Fotoğrafları Doğa Manzara Resimleri 9 Kasım 2010
Gece gökyüzü neden ilginizi çeker Uzay ve Gökyüzü 6 Mart 2014
Gökyüzünde Gördüklerinizi Betimleyerek Yazınız Uzay ve Gökyüzü 3 Mart 2014
Gökyüzü ve Yıldızlar İle İlgili Hikaye Örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 30 Ocak 2014
Gökyüzündeki mor bulutlar özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 23 Mayıs 2013

Bu Sayfayı Paylaş