Göktürk Alfabesi Harfleri - Göktürk Alfabesinin Özellikleri Hakkında Bilgi

'Diğer Diller' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Göktürk Alfabesi Harfleri - Göktürk Alfabesinin Özellikleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göktürk Alfabesi Harfleri - Göktürk Alfabesinin Özellikleri Hakkında Bilgi

  Orhun alfabesi ya da Göktürk alfabesi, Türklerin kullandığı ilk yazı sistemi olan ve Göktürkler'e ait Orhun Yazıtları'nda kullanılmasından ötürü bu adla anılan alfabedir.

  Yapısı

  Orhun alfabesi ve bu alfabeyle yazılmış metinler Marcel Erdal, Wolfgang Scharlipp, Talat Tekin gibi araştırmacılar tarafından ayrıntılı olarak çalışılmıştır.
  Orhun alfabesi'nde 38 harf vardır (Orhun harflerinin prototipi olarak görülen Yenisey yazı sisteminde 150'den fazla işaret vardır. Bu işaretlerin elenerek Orhun alfabesi'nde 38'e indirildiği görülüyor).


  Bu harflerin 4 tanesi ünlü, geriye kalan 34 tanesi ünsüz işaretleridir. Doğal olarak Türkçe'de bu kadar sessiz harf bulunmaz. Bu durumun nedeni Orhun alfabesi'nde birçok sessiz harfin iki işaret ile gösterilmesidir. Somutlaştırılırsa, yanındaki seslinin kalın ya da ince oluşuna göre, "b,d,g,ğ,l,n,r,s,t,y" seslerini veren ikişer adet harf mevcuttur. Yani "bilge" sözcüğünü yazarken kullanılan "b" ile "bars" sözcüğünü yazarken kullanılan "b" birbirinden farklıdır. Ayrıca "ık,ok,nç,yn" gibi çift ses, çift ünsüz işaretleri de mevcuttur.
  Sessiz harfler açısından kalabalık olan Orhun alfabesi, Türkçe'nin 8 sesli harfine karşılık 4 harfe sahiptir. "a,e", "ı,i", "o,u", "ü,ö" sesleri ayrılmadan yazılır ünlü uyumlarına göre gerektiği biçimde okunur.


  Orhun Anıtları ile dönemin öteki yazıtları arasında, hatta Orhun'daki yazıtlar arasında kullanılan harflerin biçimleri bakımından (özellikle Tonyukuk Anıtı'nda kullanılan yazıda) bazı farklılıklar vardır. Yine Tonyukuk Yazıtı'nda ötekilerde olmayan "baş" logogramı ile s, ş seslerini ünleyen kare biçiminde bir harf daha vardır. Bu harfler Göktürk alfabesinde olduğu gibi Türkiye Türkçesinde de çok kullanılır.


  Yazma şekli


  [​IMG]


  Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde (günümüzde kullandığımız Latin harfleriyle yazımda olduğu gibi) harfler bitişmez, ayrı yazılır.


  Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır. Bunun dışında herhangi bir noktalama işareti yoktur. Yazı genellikle (Arap ve Fars alfabesindeki gibi) sağdan sola yazılır. Soldan sağa yazıldığı durumlarda harfler de ters dönük olarak yazılır.


  Orhun yazısında seslilerin çoğu kez yazılmadığı görülür. Sesliler ilk hecede yazılır, sonrasında gelen sesliler de aynıysa diğerleri yazılmaz. Son harf sesliyle bitiyorsa o sesli de yazılır. Orhun yazısının sessiz harf yazımı da sağlamdır. Harf fazlalığına karşın önemli bir karışıklık ve karıştırma durumu görülmez. Ancak kalın ve ince sessizlerin, bazı yerlerde birbirinin yerine kullanıldığı da görülür. Ayrıca "s" harfi birçok kez "ş" için de kullanılmış ve ayrıca birbirine benzediği için (tabi ki Orhun alfabesinde) bir iki sözcükte de "l" yerine "ş" ve "kalın s" yazılmıştır

  Yazma kuralları türkolog Mehmet Kömen tarafından da kitaplaştırılmıştır
   

 2. çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldunuz ve sorunun tam cevabını burada buldum gerçekten çok teşekkür ediyorumm :)
   

 3. eyyvallah karşim ödevimde çok yardımcı oldun sağolasın (y)
   

 4. saolun iyi oldu bu edebiyat ödewi içn :)
   

 5. Çok sağolun faydasını fazlasıyla gördüm..
   

 6. bu sosyal ödevi için çok çok iyi oldu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göktürk Alfabesi Harfleri Forum Tarih
Orhun Alfabesi ve Göktürk Alfabesinin Özellikleri Tarihi Bilgiler 2 Şubat 2011
2. Göktürk Devleti kısaca madde madde bilgi Tarihi Bilgiler 3 Ocak 2016
Göktürk devleti hakkında kısa bilgi Tarihi Bilgiler 11 Temmuz 2014
Göktürk Devletinin Kültürü ve Özellikleri Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2014
Göktürk Devleti Hakkında Kısa Bilgi Tarihi Bilgiler 12 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş