Göksu Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göksu Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Karayazı Göksu Köyü - Göksu Köyü Hakkında - Göksu Köyünün Tanıtımı - Göksu Köyü Resimleri  Göksu (bucak merkezi), Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Göksu Beldesi insanlarıyla,onların yaşam biçimleriyle çeşitli motifler taşıyan bir yerdir. İnsanları; misafirliğe gitseniz aç kalsalar dahi sizi çok iyi ağırlarlar.. Birbirine yakın olan köylerden oluşmuştur.Hengel,keşke en meşhur yemekleridir.Kadınlar başlarını leçekle örterler.Erkek gördükleri zaman da

  leçeklerini peçe gibi yapıp bir tek gözleri görünecek şekilde bağlarlar. Bunu saygı aracı olarak görürler.Burada her sabah saat 06.00 ila 07.30 arası Karayazı"ya giden minibüsler vardır.Geri dönmek için ise 12.00 den sonra minübüs bulabilirsiniz.Köyden her gün Erzuruma gidip gelen minübüsler vardır. Kızlar el sanatlarında hünerlilerdir.Köyün halkı çok misafirperverdir.

  karayazi göksu nayedir eski ismi koçandır köyumuz karayazının en şirin köylerinden biridiryöresel yemekleri ayranaşi haşıl keledoş tatlılarda kazlokması kadayıfdolması en menşur yemekleridir köy geneli hayvancılıkla ugraşırlar göksu merkezınden dere geçmektedir ayrıca göksu sel taşları ve kıre dıye adlandırılan çok menşur taşlarıyla un kazanmıştır tarıhı tahtlar vekalelerıle anadolumuzun ve erzurumumuzun şirinmi şirin bir nahyesidir eskı ağalardan ömerağa kolağası kerem yörede ün kazanmiş asıl aylelerdır bunların torunlarından hacı nusred hacı tacdın ve abdullah örs tür.örsler olarak bilinen ailenin genç nesli tamamen okumus bunlar arasında devletin kademelerinde vazifelerde bulunmuşlaedır köyun en büyük eğitim destekçisi abdullah örs;un kardeşi ferzende örs tur. abdullah örs istanbul k.çekmecede altınşehırded ikamet etmektedir köyümüzün evlıyaları şeh halıl ve seydayı çoğreşi şeyhibrahim ve şeyh esad efendilerdir allah onlardan razı olsun. Köyümüz evliyalarından Şeh Halil'in oğlu Mola İsanın çocukları nahiyemize bağlı Deniz Mezrasında yaşamaktadırlar. Ancak şu anda zamanla Göksu imamlığınıda yapmış olan Hoca Mehmet Latif ŞAHİN hayatta olup oda İstanbul Esenyurt'ta imaket etmektedir,göksu köyu çok köklu bir geçmişe sahiptir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köy yaklaşık 3 ay kar kaplıdır. Karayazıya nazaran daha sıcaktır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1057
  1997 1033

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Bilgi yoktur köyümüzün muhtarı olan çetin kaya cok mütavaza bir insandır

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama doktor hemşire yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde avea her yerden turkcell ve vadofone ise cam kernarlarıından çeker .KÖYDE 4 DERSLİKLİ BİR OKUL VARDIR. .köyde ADSL vardır.Köyün matematik hocasının adı Emre ARICIOĞLU dur.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göksu Köyü Hakkında Forum Tarih
Göksüncük Köyü Şehitkamil Gaziantep - Şehitkamil Göksüncük Köyü Hakkında Bilgi Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010
Göksu Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Ağustos 2012
Göksu Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Göksu Köyü Şile İstanbul İstanbul Tanıtımı 23 Nisan 2010
Hoğtaş Köyü Göksun Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş