Gökomuz Köyü Tosya Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gökomuz Köyü Tosya Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tosya Gökomuz Köyü Bilgileri - Gökomuz Köyü Hakkında - Gökomuz Köyü Tanıtımı - Gökomuz Köyü Resimleri  Gökomuz, Kastamonu ilinin Tosya ilçesine bağlı bir köydür.


  İlçe:TOSYA

  İl: KASTAMONU

  Tarihi

  Tosya'nın çok eski bir yerleşim merkezi olan gökomuz Karkın, Kınık, Bayat, Afşar, Çepni, gibi Türk isimleri olması,bu köyün orta asya türklerin den göç aldığını ve tarihinin orta asya türklerine kadar indiği anlaşılmaktadır.Gerçek adı GÖKOĞUZ dur.yakın tarihte gökomuz olarak değiştirilmiştir. ADINI Coğrafi konumu ile gög'e uzanan omuza benzemesi ve gög'e yakın olması nedeni ile gög-omuzanlamında gökomuz olarak almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenekleri

  Köyde komşuluk ilişkileri çok sağlamdır. Özellikle ramazan ayında ortaklaşa kullanılan mahalle aralarında ki fırınlarda güveç içerisinde keşkek, patates, et, vb yemekler yapılmaktadır. İftarlar hep misafirlerle açılır. Hastalık gibi önemli bir sebebi bulunmayanlar teravih namazlarını camilerinde kılarlar. Camide merkezi sisteme bağlı hoparlör bulunmaktadır, ezanı, belediye duyurularını tüm köylü dinleyebilmektedir. Bunun yanısıra kış aylarında eskiden yapılmakta olan kış yarısı anıları vardır. En son 2004 senesinde kış yarısı etkinliği yapılmıştır. Kış yarısında delikanlılar çeşitli kılık ve kıyafetlere bürünerek insanların uzun kış gecelerine espri katmaktadırlar. Figürleri: dede, kızları, dedenin devesi, flütçü, davulcu, erzakçılar. Köyün düğünleri 3 gün sürmektedir. İlk gün kına gecesi yapılır. İkinci günün akşamı köy odasında bütün kadınlar toplanır, eğlendikten sonra takı töreni yapılır. Takı merasiminden sonra köyün girişinde erkeklerin eğlencesi "simsim" başlar. Üçüncü gün ise yemek verilir ve büyük bir konvoyla gelin alma yapılır.

  Düğün yemekleri Büyük kazanlarda keşkek, pilav, et ve helva pişirilip sinilerle gelen misafirlere ikram edilir. Sonuç olarak en önemli özelliği: temiz havası ,suyu, sonsuz yeşili ve uçsuz bucaksız ormanlarıdır. kimbilir belki de adını konumundan almıştır ve göge yakın oluşudur. Dahası insanların içten samimi ve candan olmalarıdır. GÖKOMUZ KÖYÜ KÜLTÜR ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ kurulmuştur

  Coğrafya

  Kastamonu iline 90 km, Tosya ilçesine 25 km uzaklıktadır. Enlemi: 40.9833333 Boylamı: 34.266666 köy yolunun yarısı asfaltlı olup geri kalanı çamur ve çakıl taşları ile kaplıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.köyde karadeniz iklimi hüküm sürmektedir.6 ay gibi uzun süre kış ayı yaşanmaktadır.kışları soguk ve aşırı kar yağışlı olup yaz aylarında sıcaklık derecesi pek fazla hissedilmemektedir.rakım olarak deniz seviyesinden oldukca yüksektir ve sıcaklık bu yüzder düşüktür.

  Nüfus

  Köyün bir bu kadar nüfusuda Tosya'da ve İstanbul'da mevcut olup köyü her yönüyle desteklemektedirler. Emeklilerden köye geri dönüp yerleşenler vardır. Özellikle yaz aylarında gurbetçiler köye akın etmektedirler. Hatta avrupada yaşayan gurbetçilerde tatillerini köyde geçirmektedirler.Köyün Tosyadaki hane sayısı 150 nin üzerinderir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve ormancılığa dayalıdır. Orman kalkındırma kooperatifi mevcuttur.

  Köy Muhtarı: CEVAT YAMAK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 366 355 10 20

  Cep Telefonu:0 536 408 68 06

  Mahalli Bilgiler

  Merkez Mahalle, Yukarı Mahalle, Yamuklar Mahallesi ve Alamadan Mahallesi olmak üzere 4 mahallesi bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2007 mayıs ayında muhtar Hasan Çolak vefat etmiştir.İhtiyar heyeti ile yoluna devam etmektedir.

  > 2007-....... - Cevat YAMAK
  > 2004-2007 - Hasan ÇOLAK
  > 1999-2004 - Ahmet AKTAŞ
  > 1994-1999 - Ahmet AKTAŞ
  > 1989-1994 - Mustafa AKKUŞ
  > 1984-1989 - Mustafa AKKUŞ

  Altyapı bilgileri

  Köyde altyapıyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Köy içi ulaşım, ilçeyle ulaşım ve köye su getirilmesiyle ilgili çözülmesi gereken sorunlar vardır.Tosya nın köyleri içerisinde asfaltsız tek köydür. Ulaşım zorluğu yılın hemen hemen tamamında devam etmektedir. Her seçim öncesi köye yapılmayan hizmet kalmaz fakat ne yazık ki köyden ayrıldıktan hemen sonra unutulur.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Gökomuz Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökomuz Köyü Tosya Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş