Gökgöz Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gökgöz Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökgöz Köyü Pamukova Bilgileri -Gökgöz Köyü Hakkında -Gökgöz Köyü Tanıtımı - Gökgöz Köyü Resimleri
  İlçe: PAMUKOVA - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: NİHAT EROL  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 1298 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54900
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Pamukova
  Web Sitesi
  Gökgöz, Sakarya ilinin Pamukova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  yapılan arşiv çalışmalarına göre; en eski kayıtlar 1490lı yıllara dayanmaktadır. ıı.Bayezid'in anadolu seferi sırasında yapılan alifuatpaşa köprüsünden artanmalzemelerle köyün camisi yaptırılmıştır. köy adını dört yerden fışkırıp akan su kaynağından almaktadır. dört göz ismiyle anılırken zamanla gökgöz'e dönüşmüştür. köyün eski yerleşimine günümüzde kurtbelen denilmektedir. 2yüzyıl önceden kaldığı bilinen bu yerde 80 yıl önceye kadar faal olan ipek fabrikasının kalıntıları ve bir kilise kalıntısı vardır. ancak define arayıcıları tarafından talan edildiğinden viran durumdadır. köyde kurtuluş savaşına kadar 2 mahalle vardı. türklerin oturduğu "yukarı mahalle" ve rumların oturduğu "küçük mahalle". ancak kurtuluş savaşından sonra rumlar yunanistan'a gönderilip yunanistan dan anadoluya getirilen türkler küçük mahalleye yerleştirilmiştir. bu yüzden küçük mahalleye "muhacir- macur- mahallesi de denir. köyde 1912 yılında yapılan ilkokul da vardı. çevrenin büyük köylerinden olduğunu anlıyoruz. ancak bu güzel mimariye sahip ilkokul 1976 yılında çıkan bir yangınla yokolmuştur.

  samanlı dağlarına yaslanan köyün üst sınırları sakarya nehrinin kenarına kadar uzanmaktadır. batısında turgutlu ve cihadiye, doğusunda ise teşvikiye köyleri bulunmaktadır.

  köy 1999 depreminden sonra kentten köylerine dönenlerin de etkisiyle 400 hane yaklaşık 1300 nüfusa sahiptir. istanbul-antalya yolunun üzerindedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

  anadoluya ilk yerleşen türk toplulukları yaşadığından bu topluluklara "manav" ismi verilir. "manav" sözü 12.yüzyılda bizans kaynaklarında ottomanov (yani osmanoğlu) OLARAK GEÇMİŞTİR. BÖLGEYE DAHA SONRA GELENLER OTTOMANOV SÖZÜNÜ MANOV OLARAK KISALTINCA SES UYUMUYLA "MANAV" OLARAK KALMIŞTIR. dolayısıyla bilecik, osmaneli, geyve, iznik taraklı kültürünün içerisindedir. düğünler, kına geceleri, BAYRAMLAR, ASKER EĞLENCELERİ, cenazeler, önemli sosyal olaylardır. aşağı cami yanında bulunan 2 kahvehane köyün en önemli sosyal ortamlarıdır.


  eskilerin habersiz gelen konukları ağırlamak için aceleyle yaptığı "uğrar-aşı" adıverilen yemek artık unutulmaya yüz tutmuştur.

  ayrıca bayramlarda cevizden yapılan " ezme" adı verilen tatlı yalnızca bu köye özgüdür.

  Coğrafya

  Sakarya iline 40 km, Pamukova ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1298
  2000 847
  1997 1030

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. verimli arazilerde 1980li yıllarda yapılan sulama kanallarıyla sebzecilik ve meyvecilik gelişmiştir. eskiden her evin avlusunda şaraphane ve fırın bulunurdu. bunlardan anladığımız kadarıyla buğday ve üzüm üretimi önemli bir gelir oluşturuyordu. 1980lere kadar pancar ve tütün üretimi yoğundu. bir dönem soğan, pamukova kavunu, patates ve marul üretimi yapıldı ise de; sulamalı tarıma geçildiğinden beri artık karnıbahar kabak şeftali ayva, üzüm üretimi önem kazanmıştır.

  her çiftçi ailede olduğu gibi kendilerine yetecek kadar kümes hayvanı inek yetiştirilir ve bakımı yapılır. 1996 da köy sınırları içine ulusal bir markanın süt fabrikası kurması işsizlik oranını azaltmıştır. liseyi bitiren gençlerin çoğu süt fabrikasında çalışmaya başlamıştır. adapazarı'na 35 km.lik yakınlıkta olması ve ulaşımın kolaylığı nedeniyle önemli bir sayıdaki köylü adapazarında değişik kurumlarda çalışmaktadır.

  ancak, veraset sistemindeki sorunlardan dolayı verimli araziler miras nedeniyle bölündüğünden tarım yapmak zorlaşmakta ve gelir getirmeyen bir uğraşa dönüşmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Nihat EROL
  2004 - Mahmut IŞIK

  Aza;
  Hüseyin ÇOLAK
  1999 - İlyas ÖZÜR
  1994 - Haşim CAN
  1989 - Haşim CAN
  1984 - İsmail KILIÇ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıVARDIR. BİR HEMŞİRE-EBE GÖREVLİDİR. ANCak doktor yoktur. zaten pamukova devlet hastanesi 3 km mesafededir. . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökgöz Köyü Pamukova Forum Tarih
Gökgözler Köyü Laçin Çorum Karadeniz Bölgesi 4 Nisan 2010
Gökgöz Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Gökgöz Köyü Eflani Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Gökgöz İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş