Gökgöl Mağarası Hakkında Bilgi ve Resimler Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gökgöl Mağarası Hakkında Bilgi ve Resimler Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zonguldak Gökgöl Mağarası, Gökgöl Mağarası hakkında bilgi, Gökgöl Mağarasının özelliği

  Zonguldak il merkezine 3 km. uzaklıkta bulunan Gökgöl Mağarası, Zonguldak Kömür Tesislerinin bulunduğu Asma Ocaklarının 1 km. güneyinde ve Üzülmez Deresi’nin sağında bulunmaktadır.


  [​IMG]
  Mağarada ilk araştırmalar iki İngiliz speologu Chris Bauer ve Harvey Lomas tarafından 1976 yılında yapılmıştır. Bundan sonra Türk-Fransız ortak grubu tarafından 1977 yılında mağara ve içerisindeki çok sayıdaki mağaracıklar ile Gökgöl Mağarası incelenmiştir.

  Gökgöl Mağarası jeolojik dönemlerde I.Zaman (Vizen Paleozonik) kalkerler içerisinde oluşmuştur. Mağaranın çok büyük bir ağzı bulunmakta olup, buraya 50 m. yüksekliğinde dik bir patikadan çıkılmaktadır. Mağara içinin toplam uzunluğu 1 km. kadardır. Mağara üç bölümden meydana gelmiştir. Bu bölümler fosil ve aktif kısımlar ile yarı aktif yan kollardır. Girişten sonra geniş bir galeri halindeki mağarada 250 m. uzaklıkta bulunan bir sifondan suya girilip dar bir çatlak içerisinde ilerlenmekte ve bundan sonra da mağara içerisindeki yeraltı deresinin kaynağına gelinmektedir.

  Mağara içerisinde 2–5 m. arasında değişen sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Yeraltı deresi bir çöküntü ile son bulduğundan daha ileriye gitmek olanaksızdır. Günümüzde Gökgöl Mağarasının 875 m.lik kısmı turizme açıktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökgöl Mağarası Hakkında Forum Tarih
Zonguldak Gökgöl Mağarası Zonguldak Tanıtımı 20 Nisan 2009
Gökgöl Köyü Hakkında Bilgi Erzin Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Gökgöl Köyü Asarcık Samsun Karadeniz Bölgesi 28 Nisan 2010
Gökgöl Köyü - Çivril - Denizli Denizli Tanıtımı 6 Nisan 2010
Gökgöl Köyü Merkez Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş