Gök Kuşağı Nasıl Oluşur

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gök Kuşağı Nasıl Oluşur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gök Kuşağı Renkleri,
  Gökkuşağı Nasıl Oluşur?
  [​IMG]

  Doğadaki en muhteşem görüntülerden biri, belki de ilki �gök kuşağı� dır.Eskiden beri ilkel insanlardan bu yana bu güzel görünümün hangi nedenle oluştuğu akılları kurcalamıştır.

  Büyük Yunan filozofu Aristo bile bunu açıklamağa çalışmış, güneş ışınlarının yağmurla yansıması olarak izah etmişti. Fakat Aristo yanılıyordu.

  İşin gerçeği şöyledir. Güneş ışığı veya alelade beyaz ışık, aslında bütün renklerin karışımıdır. Bir aynanın eğik kenarına veya bir sabun köpüğüne vuran ışık renklere ayrışır. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor (menekşe) renklerini görürüz.

  Işığı bu şekilde ayrıştıran bir cisim �prizma� diye tanımlanır. Prizma�da ayrılan renkler.belirli düzende bir �renk dizisi� meydana getirir. Bu diziye �tayf� veya bilimsel deyimle �spektrum� adı verilir. Renk dizisi, daha önce de söylemiş olduğumuz gibi belirli bir düzendedir. Yani,renkler,bir sonrakiyle �optik bir ilgi, ilişki düzeninde� sıralanmıştır.

  Gök kuşağı da aslında büyük bir kavisli ( yay biçiminde ) bir renk dizisi,bir �tayf�tır. Yağmur damlalarından geçen güneş ışığının kırılıp ayrışmasıyla meydana gelir. Başka bir deyişle,yağmur damlaları küçük prizmalar görevini yerine getirir.

  Gök kuşağı, sadece sağanak halindeki yağmurlarda görülür. Yağmur yağarken aynı zamanda güneşin de ışıması şarttır. Güneşi arkanıza,yağmuru önünüze alacak şekilde orta yerde durmanız gerekir. Yoksa gök kuşağını göremezsiniz.

  Omuzlarınızın üzerinden yağmur damlalarına vuran güneş ışığı,o dev görünüşlü renk dizisini meydana getirecek bir düzenle renklere ayrışır. Güneş,gözleriniz ve kavisin(kuşağın) merkezi bir doğru çizgi ekseninde olmalıdır.

  Güneş gökyüzünde çok yüksekteyse, böyle bir doğru çizgisinin varolmasının imkânı yoktur. Zaten gök kuşağının sadece sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonranın geç saatlerinde (ikindi vakti) görülmesinin nedeni bûdur.Çünkü bu saatlerde güneş alçaktadır. Sabah gök kuşağı güneşin , doğuda parladığını belirtir. Sağanak halindeki yağmur ise batıdadır. İkindi vakti görülen gök kuşağı ise bunun aksi durumu gösterir.

  Batıl inançlı kişiler,gök kuşağının fena bir işaret olduğuna inanırlar. Onlara göre,insanın ruhu ahrete gök kuşağının köprüsü üzerinden gidecektir. Dolayısıyla,gök kuşağının görünmesi bir insanın öleceğine işarettir.Gök kuşağıyla ilgili, daha ziyade masallara yakışan bir inanış da,bu kuşağın altından geçen kimsenin cinsiyet değiştireceğidir. Fiziki bir olay niteliği taşıyan gök kuşağının bu akıl dışı inançlarla ilgisizliği meydandadır.
  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gök Kuşağı Nasıl Forum Tarih
Gökkuşağı Resmi Nasıl Çizilir Kısa Eğitim Bilgileri 30 Ocak 2014
Gökkuşağı Nasıl Oluşuyor Uzay ve Gökyüzü 7 Ekim 2013
Gökkuşağı nedir Kısaca Gökkuşağı nasıl oluşur Doğa ve Bitkiler 2 Ağustos 2013
Gökkuşağı Nasıl Oluşur Kısaca Bilgi Uzay ve Gökyüzü 7 Mayıs 2012
Gökkuşağı Nedir - Gökkuşağı Nasıl Oluşur? Uzay ve Gökyüzü 18 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş