Gökören Köyü Alaca Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gökören Köyü Alaca Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökören Köyü resimleri - Gökören Köyü bilgileri - Gökören Köyü tanıtım  Gökören, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Gökören, Çorum ili Alaca ilçesine bağlı Aşkarawa kökenli bir köydür. Köy, kurulduğunda ilk adı Gökviran idi. Osmanlı arşivlerinde Gökviran olarak geçmektedir. Köyde camii, ilk iskandan iki yıl sonra kerpiç duvarlarla mescid şeklinde yapılmıştır. 30 yıl kadar sonra da cami şeklinde yeniden yapılmıştır. Yeni yapılan caminin duvarları, köyün kuzey batısındaki Akpınar Köyü yakınlarındaki kullanılmaz durumda olan kilise harabesinden ve mezar taşlarından getirilerek yapılmıştır. Şimdiki camimizde bu kalıntıları az da olsa görmek mümkündür.
  Kültür

  Köy,bir Abaza köyü olduğu için gelenek ve görenek olarak Çerkes ve Abaza kültürü yaygındır. Düğünleri ve yemekleri Abaza kültüründen gelmektedir.
  Coğrafya

  Çorum iline 50 km, Alaca ilçesine 15 km uzaklıktadır. Köyün doğusunda Sultan Köy, kuzey batısında Kapaklı Köyü, kuzeyinde Kılavuz ve Keşlik Köyleri, güneyinde de Çatak Köyü bulunmaktadır. Köyde yetişen gençlerin ilk defa yüzme öğrendiği köy havuzu 1967'de, ilk defa köylülere balık tutmayı öğreten gölet,1986'da yapılmıştır.
  İklim

  Köyün iklimi, İç Anadolu ve Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 46
  1997 76
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda buğday, arpa,nohut, mercimek, şeker pancarı, soğan ekimi yapılmakta, ekim alanlarının sulanması köyün göletinden ve havuzunda yapılmaktadır. Köyün toplam 11.000 dönüm arazisinin 8.000 dönümü tarıma elverişli olup diğerleri mera olarak kullanılmaktadır. 8.000 dönüm arazinin 3.000 dönümü dışarıdan yabancılara satılmıştır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Erdal Atalay
  2004 Servet Görür
  1999 Necmi Korkmaz
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökören Köyü Alaca Forum Tarih
Gökören Köyü Daday Kastamonu Karadeniz Bölgesi 10 Nisan 2010
Gökören Köyü Bozova Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 6 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş