Gökçeoluk Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gökçeoluk Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niksar Gökçeoluk Köyü Bilgileri - Gökçeoluk Köyü Hakkında - Gökçeoluk Köyü Tanıtımı - Gökçeoluk Köyü Resimleri


  Gökçeoluk, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: NİKSAR

  İl: TOKAT

  Tarihi

  Gökçeoluk Köyü'nün Halk arasındaki eski adı "İbiski" dir. İbiski ismi on yıllardır hiçbir resmi evrakta bulunmamasına rağmen, o yörede Gökçeoluk isminden daha fazla hatırlanmaktadır.

  Kültür

  Coğrafi olarak Karadeniz Bölgesi'nde olmasına rağmen, İç anadolu beşeri kültürünü yansımaktadır.Köy aynı zamanda hiç bir resmi evrak ta olmamasına rağmen "ibiski" adıyla anılıp geleneksel olarak kültür bakanlığı kayıtlarında ibiski halayı olrak anılan dört kişi tarafından yürütülen pek eskiden kadınlı - erkekli oynandığı halde, zamanla bu karmalığını yitiren şimdi de sadece erkeklerin oynadığı bir halay türünü sahiplik etmektedir. Genç nüfusun tamamına yakını tarım verimsizliğinden ve nüfüsun artmasından dolayı büyükşehirlere taşınmak zorunluluğunda kalmıştır.Ama köy geleneklerini sürdürmek ve burada kalan yaşlı nufusu bir nebze yalnızlıklarına son vermek amacı ile başlatlan ve bir kaç yıldır da devam eden yaz aylarında birlik beraberliğin artırılması amacı ile Yayla festivali düzenlenmektedir. Köy içiresinde okul bulunmakta olup genç nufusun göç alması ile beraber öğrenci sıkıntısı da baş göstermiştir. hali hazırda bir öğretmen ile ilköğretim hizmeti sunulmakta olup orta öğretim için taşımalı sistem ile öğrenim sorunu çözülmeye çalışılmıştır. Köy gelenklerinde hali hazırda imece usulu devam etmektedir.Gökçeoluk Köyünde düğünler Perşembe günü başlayıp, Pazar günü bitmektedir. Düğünün birinci akşamında "hoşgeldin Gecesi" adı ile eş dost ve akrabalar için bir yemekli gece düzenlenmektedir. ikinci günü akşamı anadolu geleneklerinde de olduğu gibi "kına gecesi" düzenlenmekte;üçüncü günü asıl düğün günü olmakla beraber Cumartesi günü Yiğitler meydanında yaş ve kilolara göre güreşler tertip edilir ve Köyün "baş pehlivan" ı seçilir. Pazar günü geleneksel olarak; gelin tarafının bir hamam ve gelin alma merasimi şeklinde tertiplenme ile gelin alma düzenine geçilirve düğün sonlandırılır.Gökçeoluk Köyünde çok sayıda tekke vardır. Köyün güneyinde "yat-ı bek" tekkesi görülmeye değerdir. İçi uzun zaman önce yakılmış ağaçların, onlarca yıllardır gür bir şekilde yaprak açıyor olması merak uyandırmaktadır. Gökçeoluk Köyü'nde bağlama, davul ve zurnanın çok ayrı yeri vardır. Genel olarak köy halkı arasında popüler müzik anlayışı türk halk müziğidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi karadeniz bölgesinde olmasına rağmen fazla yağış almamakla birlikte anadolu iklimi de etki alanı içerisindedir. Köy içinde sususluk civar köylere oranla daha azdır. Arzuman Pınarında Sertlik derecesi 0,4 su akmaktadır, debi yetersizliğinden dolayı ticari bir fayda sağlamamaktadır. İklim ve rakım dolayısıyla Tahıl ürünleri ve süpürge otu, tarımsal geçim kaynağıdır. Küçük baş haycancılık köyde rağbet görmekte, büyük baş hayvancılık, ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli seviyede yapılmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 574
  2000 759
  1997 452

  Bu sayı köyün gerçek nüfusunu vermemektedir. Gökçeoluk Köyü'nün büyük çoğunluğu İstanbul'un İkitelli, Sarıgazi, Altınşehir, Avcılar ve Kıraç gibi semtlerinde toplanmıştır. İkitelli semtinde 300 hane diğer yeleşkelerde ise yaklaşık 100 hane olarak tahmin edilmektedir. 1990 yıllarda sosyal yardımlaşma adı altında kurulan bir derneğe sahip olup dernek merkezi ikitellidedir.Gökçeoluklu olarak bilinen kişi sayısı 4000 civarı tahmin edilmektedir.

  Ekonomi

  Süpürge otu yetiştiriciliği ve dikim ile satışı ,hayvancılık ana gecım kaynagı olmasına ragmen gocler dolayısı ıle nufusun genclık bolumunun buyuk sehırlere tasınması ıle sadece ebebeynler koyde yasamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri yapılmaktadır.

  Seçildikleri Yıllara Göre Köy Muhtarları:

  1994 - Hıdır FIRAT
  1999 - Ahmet Aksu
  1989 - Halil ÇINAR
  2004 - Muzaffer ÇINAR

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde öğrenci sayısı fazla olmamasındn dolayı ortaokul eğitimi Taşımalı sistem ile köy dışında yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Gökçeoluk Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökçeoluk Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş