Gökçeköy Köyü Sungurlu Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gökçeköy Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökçeköy Köyü bilgileri - Gökçeköy Köyü resimleri - Gökçeköy Köyü tanıtım  Gökçeköy, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy Kuzeybatı Kafkasyanın Adigey Bölgesinden 1864 yılı Kafkas - Rus Savaşlarının yenilgiyle sonuçlanması üzerine, sürgün sonucu Osmanlı topraklarına gelmiş, Kafile üç ayrı grup olarak Yozgat ve Çorum İline yerleştirilmiştir.(Yozgat'ta Sarıgüney ve Arpalık(Melej) ve Çorum'da Gökçe Köy (Çerkes Hamallı)şu an bulunduğu bölgeye Rumi 1310 (Miladi 1895)yılında Adigey'den hareket etmiş, Rumi 1313(Miladi 1898) yılında şimdiki mevkiye 16 Hane olarak iskan edilmiştir.Daha sonra sürgün edilen bazı Ailelerin de katılımıyla 70 Haneye kadar büyümüş, sonrasında eğitim ve geçim problemleri yüzünden göçler başlamış mevcut duruma (19 hane) gelinmiştir.Eski adı Çerkes Hamallı (Hamallıçerkezi) olan köy ismi devlet politikaları gereği Gökçeköy olarak değiştirilmiştir.Köy halkı Abzax kabilesinden olup C'emguy, Brakey ve Meh'oş Ailelerde bulunmaktadır.

  Köyde bulunan sülaleler;

  Şaguc, Siuh', Dzıbe, Brakey, Ğış, Hapkuaş, Brandt, C'emguy, Meh'oş, Tl'ışe, P'ap'ınıko, H'uaj, Yecerıkuay ve Daçe.
  Kültür

  Köy gelenek ve göreneklerine 15-20 yıl öncesine kadar bağlı idi. Tipik Çerkes Kültürünün devam eden gelenek ve görenekleri son yıllarda sürdürülememektedir. Düğünler mızıka veya akordionla yapılmakta idi. Düğünlerde içki ve silah kullanma yasağı çok uzun yıllardır uygulanmaktadır. Son 5 yıldır Hıdrellez geleneğine uzak şehirlerde ikamet eden köy nüfusuna kayıtlı halk da iştirak etmektedir. Ağustos ayında; şehirlerde yaşayan hemşehrilerin de katılımıyla, Mısır (Darı) Festivali düzenlenmektedir. Köyde ikamet edenlerin çok büyük bir bölümünün muhtelif şehirlere taşınması sonucu köy kültürü ciddi tehdit altındadır.1980 sonrası köye elektirik gelmesi(Tv.) ve farklı kültürden olan evliliklerin artması sonucu Adige kültürü yok olmanın eşiğine gelmiştir.Adige dili ve Xabze gençlerde bitme durumundadır.Düğünlerde Davul-Zurna nın yanısıra son dönemlerde Saz da kullanılmakta, adeta gönüllü bir asimilasyon yaşanmaktadır.Adiğe kültürünün yerini Dini motifler ve kısmen Alevi aile kültürü almakta Adiğe Kültürü soysuzlaştırılmakta sakınca görülmemektedir.Köy büyükleri gidilen noktadan (yok olmaktan) rahatsızlık duymamaktadırlar.

  Yemeklerden : Psıjö halijö, ceko-şıha, şıps-mamıse v.b. geleneksel çerkes yemeklerinin yanısıra diğer Klasik Türk Yemekleri ile Çorum yöresine has yemekler de yapılmaktadır. Kalmık çayı, kefir, bahsıme(boza) gibi içecekler artık yapılmamaktadır. Yerine karadeniz çayı ikame edilmiştir.
  Coğrafya

  Çorum iline 62 km, Sungurlu ilçesine 25 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karasal İklim etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 116
  1997 154
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ve Hayvancılığın yanısıra İnşaat işçiliği Köy gelirinde önemli yer tutar.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Erol TUNÇKILIÇ 1999
  1994
  1989
  1984
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır/yetersizdir. Yaz aylarında ciddi su sorınları yaşanmaktadır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökçeköy Köyü Sungurlu Forum Tarih
Gökçeköy Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Gökçeköy Köyü Köse Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 9 Nisan 2010
Gökçeköy İlköğretim Okulu Şalpazarı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Gökceköy İlköğretim Okulu Aladağ Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş