Gökçedam Köyü Merkez Osmaniye

'Osmaniye Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gökçedam Köyü Merkez Osmaniye konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökçedam Köyü Bilgileri - Gökçedam Köyü Hakkında - Gökçedam Köyü Tanıtımı - Gökçedam Köyü Resimleri  İlçe: MERKEZ - İl: OSMANİYE


  Köy Muhtarı: MEHMET ASLAN

  Gökçedam Köyü Çukurova’nın yukarı kısmında Osmaniye İline takriben 23 km uzaklıktadır. Osmaniye İlini Kadirli İlçesine bağlayan karayolunun Ceyhan nehri ile kesiştiği köprü başı mevkiinde, Osmaniye’nin kuzeybatısında kurulmuştur. Gökçedam Köyünün Güneyinde Sakarcalık, Batısında Orhaniye ve Selimiye, Kuzeyinde Gökçe dağ , Doğusunda Hitit ve Bizans İmparatorluğundan kalma Hemite Kalesi yer almaktadır.
  TARİHÇESİ
  Köyün ilk sakinleri hakkında fazla bir bilgi yoktur. Köyün sınırları içinde çeşitli tarihi eserler oldukça çoktur. Bir Alman arkeoloji öğrencisinin ve Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Prof. Dr. Faruk SÜMER’in Gökçedam Köyünde yaptığı tetkiklerden anlaşıldığına göre; buralarda Hitit ve Bizans İmparatorluğu hüküm sürmüştür. Köyün Tarihi birikimi hakkında gerekli bilgiler Ahmet KILIÇ’ın Osmaniye’nin Tarihi kitabından ve köyün yaşlılarından alınmıştır.
  Eskilerde köyün halkı göçebe bir hayat sürermiş. Hayvancılıkla geçinir, Yaz aylarında Andırın veya civarına yaylaya gidermiş. Kış aylarında ovaya inermiş. Gökçedam Köyü Halkı Bozdoğan Aşiretine mensup, Hâlen de bu soyadı taşıyan insanlarıyla Osmaniye İline bağlı şirin bir köydür. Eski ismi Gökçeli olan ve adını Kuzeyinde bulunan Gökçe dağdan alan, daha sonra Hemite olarak isim değiştiren, 1960 yılında en son ve yeni ismi GÖKÇEDAM olarak değiştirilen bu şirin köyümüz, adını aldığı Gökçe dağın kuzey eteklerinde Ceyhan nehrinin güney yakasına güneye bakan “DAM”larını kurmuş, o zamandan bu zamana birlik ve beraberlik içinde yaşamaktadır.
  YÜZEY ŞEKİLLERİ
  Köyün bulunduğu havzada çeşitli sebeplerle arkeolojik kazılar yapılmıştır. Etüt sahasının verileri hakkında sıhhatli bilgilere sahip olmak için Osmaniye, Kadirli, Kozan ilçelerinin arasında kalan bir bölgeye bağlı ise de Ceyhan çöküntü ovasının devamını teşkil eder. Köy sınırları içerisinde yer alan yükseltilerden Gökçe dağ, adaca, Harnup burnu tepesi karstik kalkerlerden oluşmuş, açık gri renktedir. Karstik Kalkerlerin temelinde yer yer radyarit ve serpantin vardır.
  İKLİMİ
  1929 dan beri yapılan rastlara göre aylık sıcaklık daima 0 (Sıfır) derecenin üzerinde yer almıştır. Yıllık sıcaklık ortalama 18 derecedir. Bir yıl için de yaz ayları ortalama 194 gündür. Mart 15 den sonra yaz başlar, bazı yıllar Aralık ve Ocak ayına kadar devam eder. Kapalı günler tahmini 30 ila 40 gün sürer. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Gökçedam Köyü tabi bitki örtüsü bakımından da aynı durumu arz eder. 11000 dekar arazisinde zıraat yapılmaktadır. Dağlarda yabani zeytin ve bodur çalılıklar hatta tahmini 90 yıl önce orman olduğu söylenen Gökçedam Köyünde şu anda; değil zeytin ağaçları altında kuş, tavşan saklanacak birkaç çalı kalmamış durumda. Yazık!!! Köyün yakın çevresinde ormanlık ve ağaçlık alan yoktur. Baharda yeşeren dağ otları ve çiriş bitkilerinden başka gelen ziyaretçilerine gösterecek bir şeyi yoktur. Buna karşılık Bahçe Köyü Aslantaş mevkiinde Karatepe Milli park civarlarında ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır.
  TARİHİ YAPILARI
  Köyün kuruluşunun Bizanslılara ve hatta Hititlilere dayandığını ve bu döneme ait eserlerin bulunduğunu belirtmiştik. En önemli tarihi kalıntıyı Leleğlerden kalma MÖ. 4500 yıllarında yapıldığı tahmin edilen kale teşkil eder. Köyün 2 km güneyinde Mira kayası denilen yerde kütle halinde kaya üzerinde Hitit krallarından Asitavandos’un kabartma resmi yer alır. Tarihi kalıntı yerleri zaman zaman turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Arkeoloji çalışmalarında Gökçe dağ eteklerinde 3 ila 8 odalı mezarlara rastlanmıştır. Bu mezarların üstü kubbe şeklinde kapatılmış olup üzeri kireçle ve toprakla kapatılmıştır. Sümbüllü burun civarında Ermeniler dönemine ait bir saray kalıntısı bulunmakta olup zamanla tahrip edilmiştir.
  HEMİTE KALESİ
  Kesin olarak kimin tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber 800-900 yılları arasında Bizanslılar zamanında yapıldığı söylenmektedir. Hemite Kalesi Osmaniye - Kadirli yolu üzerinde ana yoldan 3 km mesafede olan Hemite Köyünün doğusunda Ceyhan Nehrine yakın bir tepede kurulmuştur. Kalenin şuan anca birinci katı sağlamdır. Korunmayan diğer katları deprem gibi doğal afetler, definecilerin kaçak kazıları nedeni ile tahrip olmuştur. En büyük özelliği Kalenin taban kısmında üst katlara bir geçitle bağlandığı fakat zamanla kapandığı bilinmektedir. Kale şuanda bile koruma altında değildir. Gün geçtikçe aşınmakta ve tahrip edilmektedir.
  YERLEŞME VE TİPLERİ
  Ceyhan Nehri’nin ovaya indiği yerin 14 km aşağısında Ceyhan Nehri’nin Kuzey sahilinde Gökçe dağı Güneyinde yer alır. Köy yerleşim olarak toplu yerleşme arz eder. Doğudan batıya uzanan asfalt bir caddesi vardır. Köy sokakları caddelere bağlı olup evler birbirlerine çok yakın yapılanmıştır. Köy evleri yapı olarak genellikle eski ve yeni tiplerin karışımından oluşmuştur. Bazı yerlerde eski konak tipi ahşap ve kerpiçten iki katlı üç oda bir hol bir mutfaktan oluşur. Yeni tip evler daha muntazam ve kullanışlı bir şekilde inşa edilmektedir. Ne kadarda yeni binalar yapılsa köy görünümü ve Bozdoğan Aşiretliği terk edilmemektedir.
  NÜFUS VE NÜFUS HAREKETLERİ
  22.10.2000 tarihinde yapılan nüfus sayımına göre köyün nüfusu 1050 kişi olmuştur. Köy nüfusunun %90’ını tarımla uğraşır,%10’luk bir kısmı ise hayvancılık ve diğer işlerde çalışarak geçimini sağlarlar. Tarımla uğraşanların çoğu buğday, soya, mısır, karpuz tarımı yaparlar. Köy nüfusunun %53 ünü çocuklar %30 unu gençler %27 sini yaşlılar oluşturur.
  Nüfus hareketi olarak normal doğum ve ölümlerin yanında; gerek memur olmak için, gerekse çalışmak için köyden ayrılanlar, mevsimlik işçi olarak dışarıya gidiş-gelişler olmaktadır. Köyde bir Ziraat Teknisyenliği,bir sağlık ocağı, bir P.T.T acenteliği vardır.
  EĞİTİM-ÖĞRETİMDE GELİŞMELER
  Köyde okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Okuma yazma bilmeyenler küçük bir oran teşkil etmektedir. Köyde Gökçedam İlköğretim Okulu eğitim - öğretime açıktır. Çevre köylerin İlköğretim gereksinimlerini de bu okul karşılamaktadır. Taşımalı İlköğretim adı verilen Gökçedam İlköğretim Okulu’na çevre köylerden Orhaniye, Selimiye, Sakarcalık ve Köyyeri Köyleri taşımalı; Gökçedam öğrencileri kendi imkanları ile gelmektedir.
  Gökçedam İlköğretim Okulunda 9 öğretmen, 2 yönetici bir hizmetli görev yapmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökçedam Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş