Gökçebağ Köyü Merzifon Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gökçebağ Köyü Merzifon Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökçebağ Köyü Merzifon - Gökçebağ Köyü Hakkında - Gökçebağ Köyü Tanıtımı - Gökçebağ Köyü Resimleri

  Amasya

  Bilgiler
  Nüfus 512 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 05300
  Alan Kodu 0358
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Amasya
  İlçe Merzifon

  Gökçebağ, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün eski adı 'Zuğu' dur. Zuğu isminin zuğay bey adlı bir paşadan geldiği bilinir.ayrıça geçmişte yerlişim alanı bir bataklık durumunda olup kurutulup yerleşime açılmıştır.Ayrıca 5'nci Ana Jet Üssü'nün Köyümüz sınırları içerisinde olup sivil uçuşlara açıktır.Köyümüzün sınırları içerisinde ayrıca akçagaz dolum tesisi un fabrikaları mobilya atölyeleri bulunmakta olup, Karadenizin içanadoluya geçiş yolu üzerinde olan bir köydür.

  Kültür

  Köyün gelenekleri bayramlar coşkuyla kutlanır.bayram namazına mütakip keşkek yenir büyüklerle bayramlaşır.uzun kış gecelerinde denehasudası yapılır turşuyla ayranla yenir sohbetler edilir hıdırellezde nişanlı kızlara kuzu gider eğlenceler yapılır milli bayramlarda tüm köy halkı şehre gider coşkuyla kutlanırdı eskiden şehre gitmek hafta başı ve cuma günü olmaktaydı şimdi vasıtaların coğalması sebebiyle her gün gidilmektedir başlıca yemeklerimiz haşhaşlı çörek,hamursuz,gömme,somun ekmeği,taskebeplı plav,çatal çorba,hengel,kaypak,çilbir,baklalı dolma,ha bide ördekle yapılan keşkek vardırki çok leziz olur,ekmek aşı ,tarhana buğdaydan yapılır,kıymalı börek,ptıl,bişi. Köyümüzde ileri gelen ailelerin soy lakapları(SULALE İSİMLERİ): TOKURLAR,(HASBİ-JANDARMA-CEMAL) CİLBİLLER, KINACILAR, KARAHASANLAR, HACIHASANLAR, TOPCULAR, KÖSEAHMETLER, KURTULLAR, HACIMÜDÜRLER, SERTLER (SERT OSMANLAR) FEZİBEYLER, MAZANLAR, CULFAOĞULLARI,NURİAĞALAR, KOÇAMANLAR, DİLKİÇİLER. BURDA YAZANLAR KÖYÜMÜZDE KULLANILAN YADA UNUTULAN SOY LAKAPLARIDIR.

  Coğrafya

  Amasya iline 47 km, Merzifon ilçesine 5 km uzaklıktadır. merzifon ovasının doğu kesiminde yer alan bir yerleşime sahiptir. köy yerleşim tipi toplu olum aktif hane sayısı 85'tir. ulaşım köyümüzde buluna servis minimüsleriyle sağlanmaktadır.köyümüze ait belli başlı arazi mevkileri. katırcı, cipil, elma depesi, imir koy yolu, dilki ini, galaşar(gavurun gol) ezandaşı, of, ören ,tam ardı, bıngıldayuk, öllüklük, cayağzı, meryem punarı, çakırın eşme, çetenin çene. bu isimler köyümüzde araziler için kullanılan yerel isimlerdir.

  İklim


  köyümüz iklimi bozulmuş karadeniz iklimi olarak yada ılıman karasal iklim olarak tanımlanabilir. kışlar soğuk ve nisbetek kar yağışlı gecerken yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. yağışlar daha cok ilk ve son bahar aylarında görülmektedir. yaz kuraklığının belirgin olması köyünüz tarımsal üretimini olumsuz yönde etkilemektedir.bitki örtüsü açısın da köy arazisinin geneli zayıf olmakla beraber köyümüz etrafında oluşturulan üzüm ve meyve bahceleri bitki örtüsü ceşitliliğini artırmaktadır. köyümüzde yetişin tarım ürünleri : arpa, buğday,nohut, mısır, fiğ, ayçiçeği, şeker pancarı, soğan, sebze çeşitleri,meyvelerden ise : üzüm, elam, kiraz, erik, vişne, ceviz,armut, ayva, badem, fındık, dut,kiren, badem,
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 512
  1997 494
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca merzifon da buluna organize sanayide, köy arazisi üzerinde buluna iki un fabrikasında ve mobilya fabrikasında köy halkından 30 kişi calışmaktadır. köyümüz de emekli oranıda yüksektir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  1955 - Hamza BAL

  2004 - Ömer KESİKBAŞ
  1999 - Nuri CAN
  1994 -
  1989 -İsmet KESİKBAŞ
  1984 -İrfan KARAÖZ
  2009 -Mustafa KARAÖZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 5.Sınıfa kadar öğretim yapılmakta 6-7-8.sınıflar taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökçebağ Köyü Merzifon Forum Tarih
Gökçebağ Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Gökçebağ İlköğretim Okulu Merzifon Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Aralık 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş