Gökçebük Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gökçebük Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Aşkale Gökçebük Köyü - Gökçebük Köyü Hakkında - Gökçebük Köyü Tanıtımı - Gökçebük Köyü Resimleri


  Gökçebük, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün ana dili dadaşcadır Köyün tarihi çok eski yıllara dayanır. eski ismi Şegav köyü olarak bilinmektedir. Yeni ismini köyün önünde bulunan bük diye tabir ettiğimiz Maki topluluğu biçiminde olan çalılıktan almıştır.çok güzel anlamında olan Gökçe kelimesi ve çalılığa verilen bük isminin birleşimiyle birlikte Gökçebük Çokgüzel bük anlamlı isim verilmiştir.

  Köy önce Hunlar tarafından kurulmuştur. Ondan sora birçok kavimin durak yeri olmuştur. Kısa süreli de olsa Akkoyunlular da bir zamanlar hükmetmıştir Romalılarda yaşamıştır. Akkoyunluların elinden ünlü komutan Fatih Sultan Mehmet Han almıştır. Kurtuluş savaşında ruslar ermeniler köyü yakıp yıkmalarına rağmen köy yine yerindedir ve o zamanki ninelerimizin dedelerimizin sayesinde bizlere kadar gelmiştir.

  Gelenek ve Görenekler

  köyün ana dili dadaşcadır Bir dadaş üslubuyla yetişen neslimiz halen dadaş uslubuyla yaşamakta ve geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştirmekteyiz. Türklerin islamla şereflendirildiğinden bu yana islamla yaşamış islam terbiyesiyle yetiştirilmiştir. İslamın emirleri doğrultusunda örf ve adetleri gelişmiş olup küçüğün büyüğe saygısı büyüğünde küçüğe olan sevgisiyle bu tohumlar atılarak günümüze gelmiştir. Alınan bu sağlam aile eğitimiyle devam etmekte ve ettirilmektedir. Köyün yemekleri: cılbıra, haşıl, su böreği, kavut haşlaması, mercimekli bulgur pilavı, papara, tatar böreği,yumurta kayganası,dut çullaması,Yumurtalı kıyma, kadayıf dolması, lor dolması, cıbıl dolma, Hasıta, Ayran aşı, Yavan aşı, kuymak, mercimek tiridi, kelecoş, kuşburnu çorbası,kartol yahnisi, kartol pancarı, kete, eşki tirit, ana yemeklerimizdir. Köyümüzün düğünleri: 3 gün üstüste düğün yapılır. delikanlı başı vardır ve köyün gençlerini düğünden önce toplayarak yemek verilir. yemekte sini ortasına konulan elmayı alan kişi baş sağdıç olur. ertesi gün baş sağdıç tekrar köylüye yemek verir. orada diğer sağdıçlar belirlenir ve düğün başlar.damat traş edilir bütün sağdıçlar sıraya konarak dışardan gelen misafirlere ve köydekilere yemek vakitlerinde yemek verilmesi için sıra yapılır gerekirse bu düğünden sonrada 1 - 2 gün devam eder.yazar ercan çimendör ve ası dadas.

  Coğrafya

  Erzurum iline 34 km, Aşkale ilçesine 18 km uzaklıktadır. köyün önünden serçeme deresi eşsiz güzeliğille geçer güzel bir görünüm verir dağın tam eteğindedir 2.3km uzağında cayköyü solunda ise 3.4km uzaklığında ise başçakmak bulunur köyün önüne diğerbir güzellik katan ise ağaçlık ve çalılıklar köyün dağları iyi otlaklıdır hayvanlar için büyük bir besin kaynağıdır dağlarında kuşburnu yaban armudu yaban elması erik ve aloc meyveleri ile doludur

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. kışları çok soğuk geçer yazları sıcak ve kurak geçer birazda nem vardır ağaçlıklardanm dolayı

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 480
  2000 463
  1997 401

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. otculukta sonyıllarda hayvan sayısının azalması ve göçle birlikte çoğalmıştır. Trabzon, Rize ve Artvin illerine ot ihracatı yapılır.Ayrıca son yıllarda tarımda ve hayvancılıkta gerileme yaşandığından köyün geçim kaynağı inşaat sektörü olmuştur..

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  seçildikleri yıllara göre:


  2009 - Fatih ÇALAYIR
  2004 - Veysel CENGİZ
  1999 - Veysel CENGİZ

  1995 - Binali DURUR
  1991 - Binali DURUR
  1987 - Mehmet SIRMACIOĞLU
  1983 - Mehmet SIRMACIOĞLU
  19-- - Mehmet SIRMACIOĞLU

  Altyapı bilgileri:

  Köyümüzde 8 yıllık eğitim yapılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi vardır. Köyde Sağlık ocağı vardır şu anda görevli olarak ebe bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüz D-100 Karayoluna 3 km uzaklıkta olup,AŞKALE ilçesine 15 km,ERZURUM iline 35 km mesafededir.Köyün başlıca geçim kaynakları;hayvancalık,inşaatçılıktır .

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökçebük Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş