Gökçeada'da dalmak çok zevkli!

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Gökçeada'da dalmak çok zevkli! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Gökçeada'da dalmak çok zevkli!

  Gökçeada Sualtı Parkı, orfozlardan sinaritlere, levreklerden mercanlara, yunuslardan Akdeniz foklarına, yassı köpekbalıklardan kaplumbağalara kadar birçok deniz canlısının meskeni. Türkiye'nin ilk sualtı parkı olarak kurulan Gökçeada Sualtı Parkı yüzlerce canlı türüne sahip. Bitki örtüsü yeryüzünü aratmayacak kadar renkli.

  Sonsuzluk duygusu uyandıran uçsuz bucaksız deniz çayırları ve tükenmekte olan süngerler de varlığını koruma altına alınan parkta sürdürüyor. Adeta bir açık deniz laboratuarı görünümündeki parkta çok sayıda flora ve fauna türünün yanında, aralarında beyaz ve mavi köpekbalıkları, boz ve camgöz köpekbalıkları ve vatozların da bulunduğu 36 tür kıkırdaklı balık, 178 omurgasız hayvan, 11 deniz memelisi, 38 yosun türünün yer aldığı 350 deniz canlısının yaşadığı biliniyor Bugüne kadar saptanan sünger çeşidi sayısı da 49. Sualtı parkı yüzmek dahil her türlü aktivitenin son derece sınırlandığı, bir anlamda yasaklandığı bir çekirdek bölge ile onu çevreleyen tampon bölgelerden oluşuyor.

  Tampon bölgelerin sınırları deniz üzerinde bulunan ışıklı şamandıralarla belirleniyor. Tampon bölgeler ancak bir "rehber eşliğinde" ziyaretçilere açık. Rehber eşliğinde tüplü ve tüpsüz dalış da yapılabilen bu bölgede her türlü balıkçılık, sörf, jet ski, motorlu tekne geçişi yasak. Ayrıca kıyı bandı da kapalı. Sadece eğitim ve dalış grupları için açılabiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökçeada'da dalmak çok Forum Tarih
Çanakkale-Gökçeada'da Tatil Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 16 Şubat 2009
Gözü dalmak nedir - Gözü dalmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 8 Ocak 2011
Suya Dalmak Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 23 Mart 2010
Dalmak Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 15 Mart 2010
Düşüncelere dalmak Diğer Resimler 4 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş