Gökçeağaç Köyü Bafra Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Gökçeağaç Köyü Bafra Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun İli Köyleri - Gökçeağaç Köyü Hakkında -Gökçeağaç Köyü Tanıtımı - Gökçeağaç Köyü Resimleri


  Samsun

  Bilgiler
  Nüfus 764 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 55400
  Alan Kodu 0362
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Samsun
  İlçe Bafra


  Gökçeağaç, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi


  Erzade’ ailesi köyün ilk ailesidir. Köye ne zaman ve nereden geldikleri bilinmemektedir. Aile köyde en eski yerleşik hane olduğu için tüm köy topraklarına sahiptirler ve bu alanları kontrol eder. Köye ikinci olarak Kocabaşo yerleşmiştir. Kocabaşo’nun bölgenin dağlık bölgelerinden geldiği Gökçeağaç’a sınır olan Azay Köyünün Rum Ağası (Toprak Ağası) Bediro’nun yanında ortakçı - yarıcı olarak çalışmaya başladığını söylemektedirler. Üçüncü olarak Memeco Ailesi Köye yerleşir. Memeco Ailesi, Köyde kalıcı olmak, Kocabaşo ise güçlenmek için büyük oğlu Hacı Tombul’u Memeco'nun kızı ile evlendirir. Bu evlilikle iki ailenin kaynaşma süreci başlar. Dördüncü olarak ise köye Humo gelir. Kocabaşo tek kızını köye en son gelen Humo’ya verir. Kocabaşo, Memeco, Humo aileri arasında bu evlilikleri takibeden birçok evlik yaşanmış ve bu evliliklerin sonucu olarak Gökçeağaç köyünün bugünkü nüfüs yapısının önemli bir kısmı oluşmuştur. Erza’de bu evlilik ilişkilerinde son döneme dek yer almayarak bağımsız bir aile yapısını sürdürmüştür. Yukarıda sayılanlar dışında köye daha yakın süreçte 50-60 yıl içinde yerleşen ailelerde vardır. Bu aileler arasında çoğunluğu Sinop taraftan ve iç kesimlerden gelen aileler ile Gürcü aileler oluşturmaktadır ve ayrı mahalleler oluşturmuşlardır. Bunların dışında bekar olarak gelen, köyden evlenip yerleşen burada aile oluşturan birkaç bireyden kurulu aileler ve Ordudan gelen aileler de bulunmaktadır.


  Coğrafya


  Samsun iline 65 km, Bafra ilçesine 15 km uzaklıktadır.Gökçeağaç Köyü'nün kurulu bulunduğu alanın taprak yapısı kahverengi Orman toprağı sınıfındadır. Orman kuşağı toprak grubuna dahil zonal topraklardır. Doğal bitki örtüsü orman ve çalı olmakla birlikte bu örtü çok az yerde görülmektedir. Üst toprak kalın, koyuca renkli, organik maddece zengin, taneli yapıda ve dağılgan kıvamdadır. Humusun alttaki toprak katları ile iyice karışmış olması nedeniyle besin maddeleri toprak içinde kolayca yer alma imkânı bulurlar. Bu özellikleri ile bitki yetiştiriciliği için, özelliklede tahıl ve bazı endüstri bitkileri için elverişlidir. Bu topraklar tütün tarımının yoğun olarak yapıldığı topraklardır.


  Kaynak; Daha ayrıntılı bilgi için Gökçeağaç Köyü web sitesini ziyaret ediniz.

  İklim

  Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsim yağışlı, yazları sıcak, kışları ılık geçen Karadeniz bölgesi ikliminin özelliklerini yansıtmaktadır. Yöre corafi konum nedeni ile başta yıllık toplam yağışlardaki azlık olmak üzere, bazı iklim özellikleri ile bölge içinde diğer bölümlerden ve aynı bölüm içinde de iç kesimlerden ayrılır. En belirgin fark yağış azlığı yanında artan sıcaklık ve buharlaşmaya paralel olarak yaz kuraklığının hissedilmesidir.


  Kaynak; Daha ayrıntılı bilgi için Gökçeağaç Köyü web sitesini ziyaret ediniz.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 764
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  1984 - Yusuf KOCABAŞ

  1989 - Yusuf KOCABAŞ
  1994 - Yusuf KOCABAŞ
  1999 - Avni DEMİR
  2004 - Avni DEMİR
  2009 - Avni DEMİR

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ayrıca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökçeağaç Köyü Bafra Forum Tarih
Gökçeağaçsakızı Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Gökçeağaçoymağı Köyü Alaçam Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Gökçeağaç Köyü Susurluk Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010
Gökçeağaç Köyü Hanönü Kastamonu Karadeniz Bölgesi 10 Nisan 2010
Gökçeağaç Köyü Yığılca Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş