Gökçayır Köyü Düziçi Osmaniye

'Osmaniye Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Gökçayır Köyü Düziçi Osmaniye konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gökçayır Köyü Bilgileri - Gökçayır Köyü Hakkında - Gökçayır Köyü Tanıtımı - Gökçayır Köyü Resimleri  İlçe: DÜZİÇİ - İl: OSMANİYE


  Köy Muhtarı: NECATİ ÇİÇEK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0328 883 51 22

  Cep Telefonu:

  0536 741 54 83

  Tarihi

  Gökçayır, Oğuzların ad verme geleneğine uygun olarak doğudaki çayır anlamında Gökçayır olarak adlandırıldığı sanılmaktadır. Köy Düldül Dağı eteklerinde kurulmuştur. Köye Kahramanmaraş'tan, Halep'ten, Gaziantep ve Dörtyol'dan gelip yerleşenler olmuştur.gökçayır goyak mevkinde bu günkü demirciler mallahinde türkmenler ermenilerle birlikte yaşamış olup osmanlının birnci dünya savaşına girmesiyle anadoldudaki ermenilerin ayaklanması sonucunda gökçayırda yaşayan ermenilrin eli silah tutanlarından bazıları fransız kuvetlerine katılarak yeniden gökçayırı ele geçirmek isteyen ermenileri ve fransızları sabun çayında geri püskürtülmuş olup işgal yaşamamışlardır.

  Coğrafi durumu

  Merkeze 7 km. uzaklıkta olan Gökçayır Düldül Dağı, Sabun Çayı ve Ilıca Karayolu ile çevrilmiştir. Yüksekliği deniz seviyesinde 400 m.dir.

  Köyün 1653 olan nüfusu 330 haneden oluşmaktadır. Köye bağlı; Kadirler Mahallesi, Tabaklar Mahallesi, Çömezler Mahallesi, Arpaçukuru Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Horozlar Mahallesi, Köşkerler Mahalesi, İkizler Mahallesi, Hökelekler Mahallesi ve Alan Mahallesi çolaklar(mullamehmetler) mahellesi bulunmaktadır.akadekik anlamda kişilerde bulunmaktadır.

  Altyapısı

  Köyün telefonu ve 1979 yılından bu yana da elektriği bulunmaktadır. Köyde iki okul vardır. 1950 yılından buyana devam eden eğitim ve öğretim çalışmaları okuma yazma oranını %90 na çıkmamıştır.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş