Gökçayır Köyü Düziçi Osmaniye

'Osmaniye Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

  1. DeMSaL

    DeMSaL Özel Üye

    Gökçayır Köyü Düziçi Osmaniye konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Gökçayır Köyü Bilgileri - Gökçayır Köyü Hakkında - Gökçayır Köyü Tanıtımı - Gökçayır Köyü Resimleri    İlçe: DÜZİÇİ - İl: OSMANİYE


    Köy Muhtarı: NECATİ ÇİÇEK


    Muhtarlık Erişim Bilgileri:

    Telefon:

    0328 883 51 22

    Cep Telefonu:

    0536 741 54 83

    Tarihi

    Gökçayır, Oğuzların ad verme geleneğine uygun olarak doğudaki çayır anlamında Gökçayır olarak adlandırıldığı sanılmaktadır. Köy Düldül Dağı eteklerinde kurulmuştur. Köye Kahramanmaraş'tan, Halep'ten, Gaziantep ve Dörtyol'dan gelip yerleşenler olmuştur.gökçayır goyak mevkinde bu günkü demirciler mallahinde türkmenler ermenilerle birlikte yaşamış olup osmanlının birnci dünya savaşına girmesiyle anadoldudaki ermenilerin ayaklanması sonucunda gökçayırda yaşayan ermenilrin eli silah tutanlarından bazıları fransız kuvetlerine katılarak yeniden gökçayırı ele geçirmek isteyen ermenileri ve fransızları sabun çayında geri püskürtülmuş olup işgal yaşamamışlardır.

    Coğrafi durumu

    Merkeze 7 km. uzaklıkta olan Gökçayır Düldül Dağı, Sabun Çayı ve Ilıca Karayolu ile çevrilmiştir. Yüksekliği deniz seviyesinde 400 m.dir.

    Köyün 1653 olan nüfusu 330 haneden oluşmaktadır. Köye bağlı; Kadirler Mahallesi, Tabaklar Mahallesi, Çömezler Mahallesi, Arpaçukuru Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Horozlar Mahallesi, Köşkerler Mahalesi, İkizler Mahallesi, Hökelekler Mahallesi ve Alan Mahallesi çolaklar(mullamehmetler) mahellesi bulunmaktadır.akadekik anlamda kişilerde bulunmaktadır.

    Altyapısı

    Köyün telefonu ve 1979 yılından bu yana da elektriği bulunmaktadır. Köyde iki okul vardır. 1950 yılından buyana devam eden eğitim ve öğretim çalışmaları okuma yazma oranını %90 na çıkmamıştır.

    [​IMG]

    Kaynak : Yerel Net


    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Gökçayır Köyü Düziçi Forum Tarih
Gökçayır Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Gökçayır İlköğretim Okulu Eleşkirt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş