Göbelli Köyü Feke Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göbelli Köyü Feke Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göbelli Köyü Feke Bilgileri - Göbelli Köyü Hakkında -Göbelli Köyü Tanıtımı - Göbelli Köyü Resimleri  İlçe: FEKE - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: MEHMET TÜRKER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Bilgiler
  Nüfus 304 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01660
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Feke
  Web Sitesi
  Göbelli, Adana ilinin Feke ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihçe

  Köyün adı kesin olarak bilinmemekle beraber "Göbellioğlu" diye halk arasında söylenen bir şahıstan geldiğidir. Zamanında hayvancılık yapan bu şahıs köyün bulunduğu bölgenin sulak alan olması nedeni ile hayvancılık yapmak üzere buraya yerleştiği ve köyün adının da burdan geldiği rivayet edilmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Başlıca yemekleri şulardır: 1- tarhana çorbası 2- kirazlı çorba 3- sütlü çorba 4- yaprak sarması 4- pekmez 5-külleme böreği

  Coğrafya

  Adana iline 140 km, Feke ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 310
  2000 304
  1997 276

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak tarım ancak kendilerine yetecek derecede yapılabilmektedir. Arazilerin eğimli olması tarım yapılmasını zorlaştırmaktadır. Hayvancılıkta eskisi kadar yapılamamaktadır. Çünkü mera alanlarının olmayışı sığırcılığın yapılmasına engeldir. Orman arazilerinin yasaklanması da keçi besleme imkanıı ortadan kaldırmaktadır.

  Altyapı Bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve ilköğretime kadar olan öğrenimi desteklemektedir. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol "stablize" olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Göbelli Köyü Mezarlık yolu 2008 yılında Yakup TÜRKER tarafından kendi imkanları ile yaptırılmıştır.


  Göbelli köyü kapukaya mevkiine Fikret KARABATAK'ın bireysel Çabaları ve Adana İl Özel İdare'nin katkıları ile sulama göleti yapılmıştır. İlçe ve civar köylerde bir ilk olup köy ekonomisine katkı sagladıgı gibi civar köylerede örnek olmuştur.Orman yangınlarına ilk mudahalede hayati önem taşımaktadır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş