Göbekli Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göbekli Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alaşehir Göbekli Köyü - Göbekli Köyü Hakkında - Göbekli Köyü Tanıtımı - Göbekli Köyü Resimleri  Göbekli, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Göbekli köyü adını köyün içinde yer alan yaklaşık 20 metre yüksekliğinde 20 metre çapında silindir biçiminde olan küçük tepecikten alır.Cumhuriyetin ilk yıllarında Alaşehir ovasındaki verimli topraklarda ekim yapan çiftçilerin çift hayvanlarını yaylaya çıkarmamak için ahır yapmaları ile daha sonraları ise yaylaya çıkmak yerine verimli ova topraklarına daha yakın bir alan olan Göbekli Köyüne yerleşmeye başlamaları ile yerleşim alanı olmuştur. Köyün toprakları tapu sahibi olan Faik Kırgız'dan 1965 yılında alınmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenekleri arasında en bilineni düğünlerinin hala ananelere bağlı bi şekilde yapılmasıdır.Köy düğünlerinde seyman grubuyla düğün yapılır. Bu köyün yıllardır vazgeçmediği adetlerindendir.

  Coğrafya

  Manisa iline 100 km, Alaşehir ilçesine 30 km salihli ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 570
  2000 474
  1997 484

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy sınırları içerisinde taş ocağı bulunmaktadır.Ayrıca jeotermal su kaynağı bulunmuş MTA ekipleri tarafından gün yüzüne çıkarılmış fakat henüz tesisleşmemiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - SÜLEYMAN SANDAL

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak sekiz yıllık eğitim uygulaması ile birlikte ilk 3 yıl köyde eğitim alan öğrenciler daha sonra taşımalı eğitimden yararlananarak Kavaklıdere'de eğitimlerine devam etmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Su bozdağdan kaynak suyu olarak çıkar köye direk kaynaktan bağlanan suyun 8 ayrı hastalığın tedavisinde yardımcı olduğu raporla tespit edilmiştir.Köyde kanalizasyon şebekesi yoktur.Ancak ilçe proje aşamasında sıra beklemektedir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göbekli Köyü Alaşehir Forum Tarih
Göbekli Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 5 Mart 2010
Göbekli İlköğretim Okulu Bilgileri Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 24 Ocak 2012
Şanlıurfa Göbekli Tepe G.Anadolu Bölgesi 9 Şubat 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş