Göbek pamukçuğunun sırrı

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Göbek pamukçuğunun sırrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göbek pamukçuğunun sırrı

  [​IMG]


  Yapılan bir araştırmaya göre göbek deliğindeki pamukçukların insan vücudunda nasıl oluştuğu ortaya çıktı.
  3 yıllık araştırmaların sonucunda göbek deliğinde oluşan pamukçukların sadece kıyafetlerin insan vücuduna bıraktığı elyaflardan kaynaklanmadığını dile getiren profesör George Steinhauser, pamukçuğun üremesinde vücuttaki ölü derilerin ve yağ oranının da etkili olduğunu belirtti.
  Cilt renginin vücuttaki pamukçuk üreteminin miktarını etkilemediğini ama göbekpamuğunun rengini etkilediğini söyleyen profesör, cilt koyulaştıkça göbek pamuğununda koyulaştığını ifade etti.
  Göbek pamuğu üretenlerin yüzde 80’inde kasık bölgesinden göbeğe doğru bir kıl çizgisi bulunduğu ve bu kılların göbek pamuğunu göbek deliğine taşıdığı ortaya çıktı. Ayrıca çok kıllı insanların daha az göbek kılı ürettiği ortaya çıktı.
  Yapılan bu araştırmada, piercing kullanan kişilerin göbek deliğinde pamukçuk oluşmadığı görüldü.
  Profesör, göbek kılları kesilse de pamukçukların kıllar uzayınca tekrardan oluştuğunu belirtti. Ayrıca pamukçukların yaşla doğru orantılı olduğu da tespit edildi.
  Araştırmada çamaşır makinesinin otomatik veya merdaneli olmasının pamukçukların oluşmasında etken olduğu ve göbek pamukçuğu olan insanların % 80’inin merdaneli bir çamaşır makinesi kullandıkları ortaya çıktı.
  Daha önce de Sydney Üniversitesi'nde bilim adamı dr.Karl Kruszelnicki'nin yaklaşık 5 bin kişinin üzerinde 2002 yılında yaptığı göbek deliğinde oluşan pamukçuk araştırması ona Ignobel ödülü getirmişti.
   

Bu Sayfayı Paylaş