Göbekören Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göbekören Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Göbekören Köyü Gürün - Göbekören Köyü Hakkında Bilgiler - Göbekören Köyü Resimleri
  Sivas
  Bilgiler
  Nüfus 379 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58800
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Gürün

  Göbekören, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Gurun ilçesi’nin kuzeybatısında, ilce merkezine 38 km .’lik mesafede bulunan Göbekören Koyu ismini, koyun üst yanında, göbek seklindeki Etiler-e ait göbek seklindeki ören yerinden almaktadır.

  İdari bakımdan Yazyurdu Nahiyesinde bağlı bulunan Göbekören Koyu, daha önceki yıllarda nahiye konumundaydı. Göbekören Köyünde, tastan yontulmuş bir Hitit (aslan) heykeli bulunmuştur. Bu heykel Ankara Etnografya Müzesindedir. Göbekören Koyu Gurun ilçesi’nin en eski köylerinden birisidir. Koyun tarihi Hititler dönemine kadar uzanmaktadır. Göbekören koyunun komsusu Hüyüklüyurt köyü ile siniri; Güvercin kayası, çıtırığın sulak. Tekerahma koyu ile siniri; Armutlu özden gecen kas, Kor Bakirin tablak, değirmen yolunun ustu taklaktan gecen hat. Beypınar koyu ile olan siniri; Asçı yurdundaki mera ve sulağın iki koy arasında müşterek mera olduğu gibi, asçı yurdu pınarının üstündeki ufak dereden deve kemiği mevkiindeki kalenin 200 metre doğusundan kuzeye doğru yukarıdaki sırt. Ve güz yatağından gecen hat... Osmandede koyu ile siniri; Osmandede koyunun kale, Tekerahma köyüne giden yol. Yaz yurdu ile siniri; deve kemiğindeki sırt, Yaz yurdu koyunun üstündeki kaş ve Kaynarca arasında güneyden kuzeye doğru inen büyük dere. Göbekören Koyu halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda hayvancılık azalmış durumdadır. Arazinin dar ve taşlı olması nedeniyle tarımda istenen verim alınamamaktadır. Koyun en büyük sorunlarından birisi içme suyu, diğeri yol sorunudur. Beypınar, Akpınar, Deveçayır, Camiliyurt, Gerdekmağara gibi köylerin ulaşımını sağlayan, Malatya-Kayseri karayoluna 8 km .lik mesafede bulunan stabilize yolun asfaltlanması gereklidir. Köydeki içme suyu sorunu had safhadadır.

  Koyun içme suyu Beypınar Köyü’nün Karaboğaz mevkiinde getirilmiştir. Fakat bu su yeterli değildir. Koyun içme suyu sorununun çözümü ancak; Beypınar Köyünden getirilen suyun kaynağından artırılıp, kapalı şebeke haline getirilmesiyle mümkün olabilir.

  Koyun çeşitli yerlerine birtakım göletler yapılarak bahar aylarındaki yağmur ve kar sularının toplanmasıyla küçük çaplı da olsa arazinin sulanarak tarımın daha verimli hale getirilmesi saklanabilir. Köyde bir ilkokul, bir cami vardır.

  Köye Elektrik ve telefon 1986 yılında gelmiştir. Elektrik ve telefon yoğun kış ve yolun kapanması nedeniyle sık sık arızalanmaktadır.

  Göbekören Köyü halkından; Karamollaoğulları, Maraş Bölgesinden, Cabatlar (uzyurt), Elbistan Tanır Bölgesinden, Kodazlar (Özdemir), Elbistan iğde Köyünden gelmişlerdir. Hamolar (Bozdağ), Kırıkhan’dan gelmişlerdir. Kurdolar (Sığırcı), Malatya Akçadağ’dan gelmişlerdir. Zeyneller (şahin), Elbistan Hunu bölgesinden gelmişlerdir. Kurthüseyinler (Boy), Erzincan bölgesinden gelmişlerdir. Sırmalılar (Kattı), Elbistan Demirci bölgesinden gelmişlerdir. Elbeyler (Elbey), Gümüşhane’den gelmişlerdir. Alolar (Yıldırım+Karakuş) Elbistan bölgesinden gelmişlerdir. Muhacirler (Güzel), Bulgaristan-dan gelmişlerdir. Delime metler (Yılankaya), Kars Bölgesinden Elbistan bölgesine, buradan Göbekören Köyüne gelmişlerdir. Salihler (Dal), Hatay bölgesinden gelmişlerdir. Söylemez’ler Elbistan Kozanhuyuk bölgesinden, Böcek’ler Elbistan bölgesinden gelmişlerdir. Mıstıklar (Küçük), Beypınar Köyünden gelmişlerdir. Aliler (Aktaş), Maraş ili Elbistan Bölgesinden gelmişlerdir. Adolar (Coskun), Edeler (Koca), Patoslar (Polat), Kamyonlar (Çoban), Eggolar( ), Toycular( ), Bodurlar (Bodur), Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelerek bu köye yerleşmişlerdir.

  Göbekören Köyünde, son yıllarda göç olayı oldukça fazlalaşmıştır. Arazi yetersiz kalmaktadır. Tarım ve hayvancılık ise hemen hemen tükenmiş durumdadır. Bu nedenle koy halkı zorunlu olarak başka illere, özellikle İstanbul, Ankara, Karabük, Kayseri, İzmir, Maraş, Adana, Hatay gibi büyük şehirlere göç etmektedirler. 1960 yılında 150 hane iken 1997 yılında 90 hane kalmıştır.
  Kültür


  Sivas iline 175 km, Gürün ilçesine 37 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.son yıllarda sulu tarıma geçiş vardır
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 276
  2000 379
  1997 418
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2008 - Mevlüt Özdemir
  2004 - Mevlüt Özdemir
  1999 -Hüseyin özdemir
  1994 -Ahmet Özdemir


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göbekören Köyü Hakkında Forum Tarih
Göbekören Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş