Göbül Köyü Dursunbey Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göbül Köyü Dursunbey Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göbül Köyü dursunbey Bilgileri - Göbül Köyü Hakkında - Göbül Köyü Tanıtımı - Göbül Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: ARİF METİN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (266) 675 11 57

  Göbül Köyü: Balıkesir ili, Dursunbey ilçesine bağlı şirin bir yerleşim birimidir. Rivayete göre günümüzde Koca Mezar, Eski Köy diye anılan yerlerdeki köylerin günümüz deki yerinde birleştirilmesinden meydana gelmiştir.

  Köyümüz Demir yoluna (Gazellidere İstasyonuna) 4 km, Karayoluna (Çamköy Durağına) 7 km, Dursunbey ilçemize 27 km, Balıkesir ilimize 80 km mesafede Çamköy ile Sağırlar Köyü arasındadır. Eğer bir helikopteriniz varsa helikopterinizi indirebileceğiniz bir kaç düzlük mevcuttur.

  Köyümüzde 12 derslikli iki katlı İlköğretim okulu, Öğretmen Lojmanı, Camii, İmam evi, sağlık memuru ve ebe yok ama geldiklerinde kalabilecekleri lojmanı, muhtarlık ve dernek binası, üç adet köy kahvesi ve üç adet dükkan bulunmaktadır. Yaz günlerinde günde 2-3 saat te olsa akan şebeke suyu, yeterli olmasa da bir alt yapısı, kış günlerin de sık sık kesilen elektriği, her evde bir telefonu, çoğunun alım gücü olmasa bile birkaç evde bir interneti mevcuttur. Varları az, yokları çok da olsa o köy bizim köyümüzdür.

  Günümüzde ülkemizin bir çok yerleşim biriminin büyük bir sorununu teşkil eden Su ve Yol köyümüzün de başlıca sorunlarındandır. Alaçam içme suyu için defalarca çalışma yapılmasına rağmen bir türlü su problemi çözülememiş, Çamköy ile köyümüz arasıdaki karayolu ise içler acısıdır.

  Köyümüz halkı geçimini tarım ve hayvancılık yaparak sağlamakta, sulama suyunun olmaması nedeniyle sulu tarıma geçilememiş, tarımda istenilen başarıyı sağlanamamıştır. Arazi yapısının büyük bir kısmının kıraç olması sebebiyle çok güç şartlarda buğday, arpa, çavdar, yulaf, fiğ, ekiminin yanında verimi azda olsa; nohut, mısır, bakla, ayçiçeği ekimi de yapılmaktadır. Kıraç araziler de koyun, keçi başta olmak üzere küçük baş hayvan besiciliğinin yanında büyük baş hayvan besiciliğine de başlanmıştır. Süt ve et fiyatlarının düşük olması; yem, saman, ot, hayvan ilaçları, mazot vb. ürünlerin fiyatlarının pahalı olması sebebiyle hayvancılık da can çekişmektedir. İlçemiz sınırları içinde köyümüze 45 km mesafedeki Kavacık, Odaköy, Çakırca civarında faaliyet gösteren kömür işletmelerinde çalışarak geçimini sağlayanların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.

  2007 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayımında, köyümüz nüfusu 839 olarak tespit edilmiş, geçim şartlarının ağır olması, başkaca bir iş sahasının bulunmaması sebebiyle başta Bigadiç, Dursunbey, Balıkesir, Bursa, İstanbul olmak üzere yurdumuzun çeşitli yerlerine büyük göçler vermiştir. Son yıllarda okur yazar oranı oldukça artmış, devletimizin çeşitli kurumlarında ve özel sektör kuruluşlarında görev yapanların sayısında büyük bir artış olmuştur.

  Köyümüz Marmara bölgesi iklim kuşağında olup karasal iklime sahiptir. Kışları soğuk, yazları sıcak ve kurak, yaz akşamları serin geçmektedir. Komşuları; Karamanlar, Gazellidere, Selimağa, Çatalçam, Yukarı Musalar ve Sağırlar Köyleridir.

  Karamanlar Köyü: 2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 249 olarak tespit edilmiştir. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Köyde bir cami olup eğitim öğretim Taşımalı Sistemle yapılmaktadır. Dursunbey’e 28 km olup, Gazellidere Demiryolu istasyonuna 4 km mesafededir.

  Gazellidere Köyü: Bir Yörük köyü olup, 2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 41 olarak tespit edilmiştir. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Köyde bir cami olup eğitim öğretim Taşımalı Sistemle yapılmaktadır. Dursunbey’e 24 km olup, Ankara – İzmir demiryolu üzerindedir.

  Selimağa Köyü: 2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 1453 olarak tespit edilmiştir. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Köyde iki cami olup İlköğretim okulu ve Lojmanı mevcuttur. Dursunbey’e 7 km olup Balıkesir – Dursunbey Karayolu üzerindedir. Demiryolu Selimağa İstasyonuna 3 km mesafededir.

  Çatalçam Köyü: 2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 855 olarak tespit edilmiştir. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Köyde bir cami olup eğitim öğretim Taşımalı Sistemle yapılmaktadır. Dursunbey’e 17 km olup, Selimağa Demiryolu istasyonuna 6 km mesafededir.

  Yukarı Musalar Köyü: Bir orman köyü olup 2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 282 olarak tespit edilmiştir. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılığın yanı sıra ormancılık yapılmaktadır. Köyde bir cami olup ilköğretim okulu mevcuttur. Dursunbey’e 26 km olup, Selimağa Demiryolu istasyonuna 12 km mesafededir.

  Sağırlar Köyü: Bir orman köyü olup 2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 1189 olarak tespit edilmiştir. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılığın yanı sıra ormancılık yapılmaktadır. Köyde iki cami olup ilköğretim okulu ve lojmanı mevcuttur. Dursunbey’e 30 km olup, Gazellidere Demiryolu istasyonuna 6 km mesafededir.

  Kültür

  Gelenek ve görenekleri günümüze kadar korumuş ender türkmen köylerindendir. Şive olarak ve eski giyim olarak öyledir.

  İklim

  Göbül Köyü Balıkesir Dursunbey'e bağlıdır. Ancak Balıkesir marmara bölgesinde olmasına karşın Dursunbey, Bigadiç, Sındırgı gibi bazı ilçeleri bölgesel olarak Ege Bölgesinde kalmaktadır. B u nedenden dolayı köyün iklimi ege iklimindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 803
  1997 864


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Halil İNAN
  2007 - Mustafa Gülbahar (Allah rahmet etsin)
  2004 - Arif Metin
  1999 - Arif Kartefe
  1994 - Arif KARTEFE
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var ancak görevli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göbül Köyü Dursunbey Forum Tarih
Göbül İlköğretim Okulu Bilgileri Dursunbey Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Ocak 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş