Göçlerin Sebepleri Ve Yapılış Nedenleri

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Göçlerin Sebepleri Ve Yapılış Nedenleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göçlerin Sebepleri Ve Yapılış Nedenleri
  Göçlerin Sebepleri Ve Yapılış Nedenleri Hakkında Bilgiler  Tarih içinde çeşitli zamanlarda değişik sebeplerle büyük çaplı göçlerin yapıldığı görülmektedir. Hiçbir millet önemli bir sebep veya sebepler olmadan yaşadığı toprakları terk ederek yeni yurtlar arama ihtiyacını hissetmez. Türk milleti de tarihin çeşitli dönemlerinde bazı önemli sebeplerden dolayı yurtlarından göç etmişler değişik coğrafyalarda yeni yurtlar kurmuşlardır.

  Türkleri yer değiştirmeye iten sebeplerin başında ekonomik sebepler gelmektedir. Anayurt zamanla artan Türk nüfusunu besleyecek ekonomik imkanlara sahip değildi. Zaman içinde görülen otlak darlığı ve kuraklık gibi önemli sebepler Türkleri yeni yurtlar aramak zorunda bırakmıştır.

  Türk göçlerinde dış baskılar da önemli bir siyasi ve askeri sebep olarak görülmektedir. Yabancı boyunduruğuna girip istiklallerini kaybetmek istemeyen Türk boyları yeni yurtlar aramak için göç ediyorlardı. şüphesiz yerleşik kavimler için zor olan bu durumKonar- Göçer Türk milleti için her zaman mümkün olmaktaydı.

  Türklerin değişik coğrafyalara göçlerinde rol oynayan bir sebep de yeni yer ve yurt tutma anlayışıydı.

  Türk devletlerinin bünyelerinde bazen görülen siyasi çekişmeler ve anlaşmazlıklar da çoğu zaman kaybeden tarafın yeni göçleri hazırlaması sonucunu doğurmuştur. T ürk göçleri büyük bir disiplin içinde ve teşkilatçılık karakterini yansıtır bir tarzda yapılıyordu. Düzenli yapılan bu göçler sonucunda mücadeleci bir yapıda olan Türkler çok kısa surede geldikleri yerleştikleri yeni toprak parçalarını vatan haline getiriyorlardı. Bu topraklar uğrunda gerektiğinde savaşan Türkler eserleri ve kültür değerleriyle yeni vatanlarına damgalarını vuruyorlardı. Tarih içinde Türklerin yaptıkları göçler milattan önce ve sonra olarak ikiye ayrılır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göçlerin Sebepleri Yapılış Forum Tarih
Göçlerin Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir Eğitim Bilgileri 18 Ocak 2014
İç Göçler ve Dış Göçlerin Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir? Eğitim Bilgileri 15 Aralık 2013
Türkiye'de İç Göçlerin Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 5 Aralık 2013
Türkiyede Göçlerin Sebepleri Nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Temmuz 2013
Göçler - Göçlerin Sebepleri ve Sonuçları Ülke Kültürleri 2 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş