Göçerler Köyü Saray Takirdağ

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Göçerler Köyü Saray Takirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saray Göçerler Köyü - Göçerler Köyü Hakkında - Göçerler Köyü Tanıtımı - Göçerler Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: MEHMET ERGENE

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 282 798 65 06

  Cep Telefonu:
  0 (542) 203 09 52

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak bu köy 1550 yıllarına ait Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ndeki Tapu Tahrir Defterlerinde aynı adla ve 5 hane olarak gözükmektedir. 1877-1878 yılındaki Osmanlı-Rus savaşı sonrasında Bulgaristan'dan gelen göçmen Türkler köye yerleşmiştir. Köyün Aşağı Mahalle olarak adlandırılan kısmı tamamıyla Silistre göçmenidir. Orta Mahalle denilen kısmı Bulgaristan'da birbirine komşu olan ve büyük ihtimalle köyleri de birbirine yakın olan İslimye (Sliven) ve Eski Zağra halkından oluşmaktadır. Yukarı Mahalle olarak adlandırılan mahalle ise daha çok yine Bulgaristan'dan 1938 ve 1951'de göç eden Türklerden oluşmaktadır.

  Kültür

  Köyde tipik Rumeli gelenekleri son 25 yılda hızla değişmekle beraber devam etmektedir. Köyde beslenme daha çok baklagiller üzerinedir. Bunun yanında süt ve tavuk ürünleride bu menüyü tamamlamaktadır. Ancak eskinin bazı yemekleri (Mesela kaçamak, kurtmaç gibi)artık unutulmaya yüz tutmuştur. 1980'li yıllara kadar kadınların tamamı kara çarşaflı iken bugün daha çok yaşlı kadınlar kullanmaktadır. Köyde iki farklı ağız konuşulmaktadır. Aşağı mahalledeki Silistre göçmenleri sözcükleri daha çok kısa ve dar bir söyleyişe sahipken Orta Mahalle'de sözcükler daha bir genişletilerek söylenmektedir.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 76 km, Saray ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köyün arazisi büyük oranda düzlük olmakla birlikte tepeliklerde az değildir. Sulanan toprakların oranı çok azdır. 1970'li yıllarda pirinç ekilirken üretim maliyeti yüzünden bu ürün terkedilmiş ve geleneksel olarak ayçiçek ve buğday üretimine dönülmüştür.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 1048
  1997 - 987

  Köy özellikle 1950'li yıllarda göç vermiştir. Bunların bir kısmı İstanbul Kartaltepe ve Halkalı'dadır. Daha sonraki yıllarda göç vermeye devam etmişse de bunlar daha çok Çorlu, Saray gibi yakın kasabalara olmuştur. 1990'lı yıllardan itibaren bölgeye taşınan fabrikalar dolayısıyla göç zayıflamıştır. Genç nüfusun ciddi bir kısmı buralarda çalışmakta köye gidip gelmektedir. Miras hukuku dolayısıyla topraklar hızla parçalanmış ve yeni oluşan ailelere düşen toprak miktarı 25-50 dönüme düşmüştür. İklim koşullarına bağlı tarım yapılan bu topraklarda yeni ailelerin kurtacısı fabrika işçiliği olmuştur. Köydeki doğum oranı 2 çocuğa sabitlenmiş gözükmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Göçerler Köyü Saray Forum Tarih
Göçerler Köyü Korkuteli Antalya Antalya Tanıtımı 30 Mart 2010
Göçerler İlköğretim Okulu Bilgileri Saray Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 11 Mart 2011
Göçerler İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Ekim 2010
Çorum İlinde Aşiretler ( Konar-Göçerler) Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş