Fundacık Köyü Gördes Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Fundacık Köyü Gördes Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gördes Fundacık Köyü - Fundacık Köyü Hakkında - Fundacık Köyü Tanıtımı - Fundacık Köyü Resimleri  Fundacık, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı bitki örtüsünden gelmektedir.Köy çevresinde yoğunlukla bulunan fundalıklardan fundacık adı gelmektedir.İlk bu köye yerleşme tarihteki ilk nüfüs sayımımda herkesin bulunduğu yerde kalması emri çıktığında o sırada göçebe olarak yaşayan hayvancılıkla uğraşan ve yerleşik hayata geçmemiş birkaç yörük ailenin burada kalmasıyla başlamıştır.Önceleri Gördes ilçesine bağlı bir mahalle olan yerleşke daha sonra buraya fazlaca hizmeti geçecek olan ve ilk üç dönem muhtarlık yapan İbrahim Korkut'un çabalarıyla köy olmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Köyde eğitim-öğretime gerekli ilgi gösterilmektedir.Hatta en önemli konu eğitimdir denilebilir.Aileler kız erkek demeden çocuklarını okutmaktadır.Aileler aile planlamasına önem verdiğinden nüfus artışı hızlı değildir.

  Coğrafya

  Manisa iline 100 km, Gördes ilçesine 14 km uzaklıktadır.Yapı olarak dağlıktır.Köy tam olarak bir vadidedir.Oldukça dik bir yamaca kayalıkların üzerine kurulmuştur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmasına rağmen yükseltiden dolayı kışlar oldukça sert geçmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 500
  1997 485

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünlerinden en fazla tütün yetiştirilir ve son zamnlarda özellikle meyvecilik yaygınlaşmaktadır.Hayvancılıkta da özellikle küçükbaş hayvancılıkla uğraşılmaktadır.Batının göbeğinde bir köy olmasına rağmen aileler ekonomik olarak son derece yetersizdir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Cafer ZEYBEK
  1999 -Cafer ZEYBEK
  1994 -İbrahim KORKUT
  1989 -İbrahim KORKUT
  1984 -İbrahim KORKUT

  Not:2006 yılında bazı olaylar sonucu Cafer ZEYBEK muhatarlıktan istifa etmiş yerine muhtarlığa birinci aza Ahmet ÇETİN muhtar olmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde,ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Ve tek sınıfta 1,2, ve 3. sınıflar okutulmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fundacık Köyü Gördes Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş