Friedrich Wöhler Kimdir - Friedrich Wöhler Hayatı Hakkında Bilgi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Friedrich Wöhler Kimdir - Friedrich Wöhler Hayatı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Friedrich Wöhler - Friedrich Wöhler Kimdir - Friedrich Wöhler Hayatı


  Friedrich Wöhler, (d. 31 Temmuz 1800 Eschersheim, Almanya - ö. 23 Eylül 1882) AlmanÜreyi labaratuvarda sentezleyen ilk bilimadamıdır.

  [​IMG]


  Friedrich Wöhler
  1823 yılında Heidelberg'de Leopold Gmelin'in yanında tıp eğitimini bitirdi, Leopold Gmelin daha sonraları Stockholm'de Jöns Jakob Berzelius'un yanında çalışabilmesi icçin Wöhler'e yardımda bulundu. 1825'den 1831'e kadar Berlin'deki Politeknik Okulu'nda öğretmenlik yaptı; 1836'ya kadar Kassel'deki Yüksek Politeknik Okulu'nda calıitı, daha sonra da ***tingen Üniversitesi'nde kimya profesörü oldu ve ölene kadar orada kaldı.


  1828'de aslında yanlışlıkla yaptığı bir buluş sonucunda organik kimyanın öncüsü olarak anılır. 1828'e kadar organik maddelerin yalnızca canlılar tarafından sentezlenebildiğine inanılırdı;ancak Wöhler bunun yanlış olduğunu kanıtladı. Ürenin sentezi biyokimya açısından çok önemliydi; çünkü artık organik maddelerin labaratuvarlarda uygun kosullar altında sentezlenebildiği görülmüştü. Bu buluş vitalizm olarak bilinen ve canlılardaki salgılamalar icin gerekli olduğuna inanılan "yaşam özünün" yanlış olduğunu kanıtladı. Amonyum siyanatın sulu çözeltisini buharlaştırdığı zaman elde etmiş olduğu üre,aynı şekilde izomer yapının da en güzel örneklerinden birini vererek yaygın olan inancın aksine atomların yer değiştirmesiyle ortaya çıkan maddenin ilkiyle aynı olmadığını ve bu yeni maddenin kimyasal ve fiziksel açıdan farklılık gösterdiğini ortaya koydu. 1828'de gerçekleştirdiği buluşla 28 yaşında profesör oldu ve iki yıl sora Justus von Liebig ile siyanik asit ve siyoürik asit hakkında bir makale yayımladı. Berzelius, İsveç Kraliyet Bilimler Akademesi'ne sunduğu raporda bu buluşun o yıl içindeki en önemli buluş olduğunu,sonuçların beklenmedik yönde gerçekleştiğini ve izomerizm yönündeki kanıtları güçlendirdiğini belirtti.


  Wöhler berilyumisilikon ve kalsiyum karbürün keşfedilmesinde önemli rol oynadı. 1834 yılında, Wöhler ve Liebig acı bademlerin yağları konusunda bir araştırma yayımladılar. Karbon,oksijen ve hidrojenden oluşan bazı grupların element gibi davranabildiğini ve kimyasal tepkimelerde diğer elementlerin yerini alabildiklerini keşfettiler. Bu buluşta radikal olarak geçen grupların keşfi olmuştur ve kimyanın gelişimine çok büyük katkıda bulunmuştur.


  Potasyumun Sir Humphry Davy tarafından keşfinden beri alumina (Al2O3) nın oksijenle birleşik bir metal içerdiği düşünülüyordu. Davy, Oerstedt, and Berzelius bu metali izole etmeye çalıştılarsa da başaramadılar.Daha sonra Wöhler bu konu üzerinde çalıştı ve alimiyum metalini elde etmeyi başardı.İtriyum,berilyum ve titanyumun izole edilmesine katkıda bulunduğu gibi silikonun kristallerden elde edilebildiğine ve bazı meteorların organik maddeler içerdiğine inanıyordu. Yıllarca pek çok meteoru inceleyerek hakların özetler yazdı ve bunlar Jahresbericht der Chemie isimli dergide yayımladı;zamanın en iyi meteor ve demir koleksiyonlarından birine sahipti. Wöhler ve Sainte Claire Deville boronun kristal halini keşfettiler.


  Wöhler'in keşifleri kimya teorisinde çok büyük etkiler yaptı. 1820'den 1882'ye kadar her yıl yayımladığı makaleleri çok büyük ilgi gördü. Onun için söylene söz şuydu: "Yaptığı sadece iki üç çalışma bile bilimsel açıdan en büyük saygıyı ve takdiri hakediyor,eğer yaşamamış olsaydı kimyanın genel görünüşü şimdikinden çok daha farklı olurdu."


  Kassel'de yaşarken nikelin saf halde elde edilmesini sağladı ve birkaç arkadaşıyla birlikte bu metalin üretimini gerçekleştiren bir fabrika açtı.


  Wöhler aynı zamanda ilerdeki bazı önemli kimyagerlerin de hocalığını üstlendi. Bunların arasıdan bazıları: Heinrich Limpricht, Rudolph Fittig, Adolph Wilhelm Hermann Kolbe, Georg Ludwig Carius, ve Vojtěch Šafařík'dir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Friedrich Wöhler Kimdir Forum Tarih
Friedrich Von Schiller Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 14 Ağustos 2013
Friedrich Nietzschein Sözleri - Friedrich Nietzsche Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 21 Eylül 2011
Friedrich Engels Kimdir - Friedrich Engels Hayatı Düşünürler-Filozoflar 17 Haziran 2011
Georg Wilhelm Friedrich Hegel Kimdir - Georg Wilhelm Friedrich Hegel Hayatı Düşünürler-Filozoflar 17 Haziran 2011
Friedrich Schiller Kimdir - Friedrich Schiller Hayatı Düşünürler-Filozoflar 15 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş