Friedrich Schiller Haydutlar

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Friedrich Schiller Haydutlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Friedrich Schiller Haydutlar kitabı
  Haydutlar Frıedrıch Schıller
  Haydutlar kitabı hakkında bilgi
  Haydutlar Kitap konusu  [​IMG]
  1781 yılında Schiller tiyatro eseri Haydutlar(Die Räuber)'ı bitirdi ve isimsiz olarak yayımladı.“Die Räuber”, Schiller’in kaleme aldığı en önemli drama eseridir. İlk olarak sahne eseri olarak tasarlanmamış olan eser, 5 perdede ve her perde 2 ya da 5 sahneye bölünerek sunuldu. “Sturm und Drang” döneminin ruhunu taşıyan eserin prömiyeri, 13 Ocak 1782 tarihinde, yayımcısının adıyla, Manheim Tiyatrosu'nda, Wolfgang Heribert von Dalbergs yönetiminde yapıldı. Özellikle bu eserden etkilenen genç kitlede coşku daha fazlaydı. Kraliyetin yasaklamasına rağmen Schiller arkadaşı Andreas Streicher ile prömiyerde yer aldı. Bu yüzden dük Karl Eugen itaatsiz şairi 14 günlüğüne cezaevine attı ve bu eserin devamını, komedileri ve buna benzer şeyleri yazmasını yasakladı. Özgür ruha sahip gençler ileriki zamanlarda çok sayıda “Haydutlar Çetesi“ oluşturdu.

  19. yüzyılın ilk çeyreğine kadar haydut çeteleri ve kanunsuzlar Almanya’da alışıldık bir durum değildi. Edebiyat tarihçilerine göre, bu eser en ünlü çete elebaşı Nikol List’in oluşmasında büyük rol oynamıştır.

  Bu eserin asıl çıkma noktası Karl ve Franz Moor kardeşleri arasında var olan çatışmadır. Bir tarafta entelektüel, özgürlüğü seven ve babası tarafından çok sevilen Haydut Karl, öteki tarafta ise duygusuz, menfaatçi, sevgi yoksunluğundan acı çeken, Karl’ı kıskanan ve babasının mirasına konmak isteyen Franz.

  Schiller’in bu eserinde sunduğu ana fikir kanun ve özgürlük arasındaki çatışmanın tasavvurudur. Ayrıca eserin konusu “Amaç araçları meşru kılar!“ atasözünün de aksini iddia etmektedir.

  Giuseppe Verdi’nin aynı isimli opera eseri, Schiller’in dramına dayanır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Friedrich Schiller Haydutlar Forum Tarih
Friedrich Von Schiller Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 14 Ağustos 2013
Friedrich Schiller Kimdir - Friedrich Schiller Hayatı Düşünürler-Filozoflar 15 Haziran 2011
Friedrich Schiller Felsefesi Düşünürler-Filozoflar 6 Mayıs 2011
Friedrich Schiller Şiirleri Şairlerimiz Ve Şiirleri 6 Mayıs 2011
Friedrich Schiller Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 5 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş