Franz Kafka'nın Sözleri

'Güzel Sözler-Mesajlar' forumunda SeLeN tarafından 31 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Franz Kafka'nın Sözleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Franz Kafka'dan Sözler - Franz Kafkanın sözleri - Franz Kafka ve özlü sözleri - Franz Kafka mesajları

  Bu dünya için koşumlarını takınman gülünç.

  Kendini sonsuz küçültmek ya da sonsuz küçük olmak.Birincisi mükemmelik yani eylemsizliktir; İkincisi başlangıç yani eylemdir.

  Kendini insanlığa bakarak sına. Şüphe edeni şüpheye, inananı inanca götürür bu

  Tinsel bir dünyadan başka bir şeyin bulunmadığı gerçeği elimizden umuduzu alır, ama bize bir kesinlik bağışlar.

  İnsan ancak olabildiğince az yalan söylediğinde olabildiğince az yalan söylemiş olur,yoksa olabildiğince az yalan söyleme fırsatını bulduğunda değil.

  İnsan, içinde yok edilemez bir şeyin varlığından sürekli emin olmadan yaşayamaz; ancak gerek bu yok edilemez şey gerekse de bu güven kendisinden daima gizli olabilir. Bu sürekli gizliliğin kendini açığa vurma yollarından biri, kişisel bir tanrıya inançta kendini gösterir.

  İyi, bir bakıma rahatsızlık vericidir.

  Kötü'ye bir kere kapılarını açmaya gör, kendisine inanılmasını beklemez artık.

  Gerçek düşmandan sınırsız bir cesaret akar içinize.

  Kötü'nün ondan bir şeyler gizleyebileceğinize inanmanızı sağlamasına izin vermeyin.

  Sonbaharda bir yol gibi: Temiz pak süpürüyorsun, sonra yol bir kez daha kurumuş yapraklarla örtülüyor.

  Bilgeliğin başladığına ilk işaret, ölmek isteğidir. Bu yaşam dayanılmaz görünür, bir başkası ise erişilmez. İnsan ölmek istediği için utanmaz artık; nefret ettiği eski hücresinden alınıp ilk işi nefret etmeyi öğrenmek olacağı yeni hücresine konulmak için yalvarıp yakarır. Bunda belirli bir inancın kalıntısı da etkilidir; taşınma sırasında efendi koridorda görünecek, tutukluya şöyle bir bakacak ve diyecektir ki: "Bu adamın yeniden hücreye kapatılmasına gerek yok. O bana geliyor artık.

  İnsanın belli başlı iki günahı vardır, öbürleri bunlardan çıkar: Sabırsızlık ve tembellik. Sabırsız oldukları için Cennet'ten kovuldular, tembelliklerinden geri dönemiyorlar. Ama belki de belli başlı sadece bir günahları var: sabırsızlık. Sabırsızlıklarından ötürü kovulmuşlardı, sabırsızlıklarından ötür geri dönemiyorlar.

  İnsanların tüm kusurları sabırsızlık, yaptıkları işte yönteme vaktinden önce son veriş ve sözde bir sorunu, sözde bir çit içine almaktır.

  Doğru yol gergin bir ip boyunca gider; yükseğe değil de, hemen yerin üzerine gerilmiştir bu ip. Üzerinde yürünmek değil de insanı çelmelemek içindir sanki.

  Odandan çıkman gerekmez, masanda oturmaya devam et ve dinle... Dinleme bile, sadece bekle...Bekleme bile, gerçekten sakin ve yalnız ol. Dünya özgürce sunacaktir kendini sana...Maskesinden sıyrılmak için başka seceneği yok, huşu içinde yuvarlanacaktır ayaklarının dibine.

  Bir merdivenin üzerine basılmaktan yeterince çukurlaşmamış basamağı, basamağın kendi açısından, ıssız çakılmış bir tahta parçasıdır yalnız.

  Bir elmanın birbirinden farklı görünüşleri olabilir : masanın üstündeki elmayı bir an olsun görebilmek için boynunu uzatan çocuğun görüşü ve bir de, elmayı alıp yanındaki arkadaşına rahatça veren evin efendisinin görüşü.

  Doğru yol gergin bir ip boyunca gider; yükseğe değil de, hemen yerin üzerine gerilmiştir bu ip. Üzerinde yürünmek değil de insanı çelmelemek içindir sanki.

  Bir merdivenin üzerine basılmaktan yeterince çukurlaşmamış basamağı, basamağın kendi açısından, ıssız çakılmış bir tahta parçasıdır yalnız.

  Düz bir yolda yürüyor olsaydın, tüm ilerleme isteğine rağmen hala gerisin geriye gitseydin, o zaman bu çaresiz bir durum olurdu; ama sen dik, senin de aşağıdan gördüğün gibi dik bir yamacı tırmandığına göre, adımlarının geriye doğru kayması, bulunduğun yerin durumundan ileri gelebilir, o zaman da umutsuzluğa kapılmana gerek yoktur.

  Kim terkedilmiş bir hayat yaşar, ama yine de bazen insanlar arasina karişmak isteğini duyarsa, kim günün değişik zamanlarını, havadaki, is durumundaki vb. değişiklikleri dikkate alarak tutunabileceği bir insan kolu görmek isterse, sokağa bakan bir pencere olmadan uzun süre yapamaz.

  Seninle dünya arasındaki bir kavgada dünya üzerine bahse gir.

  Ev halkını koruyan Tanrıya inanmaktan daha keyif veren ne olabilir!

  Aylaklık bütün kötülüklerin kaynağı, bütün erdemlerin tacıdır.

  Bir kitap, içimizdeki donmuş denize inen balta gibi olmalı.

  Bir hedef var, ama yol yok; bizim yol dediğimiz şey, bir duraksamadır.

  Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?

  Gerçek bölünemez, bu yüzden kendini tanıyamaz; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır.

  Önceleri sorularıma neden cevap alamadığımı anlayamıyordum,şimdiyse soru sorabileceğime nasıl inanabildiğimi anlayamıyorum.Ama gerçekte inanmıyordum ki, soruyorum sadece.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Franz Kafka'nın Sözleri Forum Tarih
Franz Babinger Kimdir, Franz Babinger Hayatı Biyografi & Otobiyografi 14 Ocak 2012
Mathilde Franziska Anneke Kimdir - Mathilde Franziska Anneke Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Franziska Tiburtius Kimdir - Franziska Tiburtius Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Franz Kafka Kimdir - Franz Kafka Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
Temizlikçi Kitabı - Franz Oliver Giesbert Kitap, Resim ve Dergi 27 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş