Fransa, Hristiyan olmayanları fişliyor

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Fransa, Hristiyan olmayanları fişliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG] Fransız İhtilali'nden bu yana Katolik Kilisesi'ne karşı yürüttüğü mücadele ile laikliğin kalesi olan Fransa, Nicolas Sarkozy ile bu geçmişiyle yüz seksen derece çelişen uygulamalara imza atmaya başladı.

  Sarkozy'nin, Hristiyanlığın toplumdaki yeri ile ilgili ülkede tartışmalara yol açan açıklamalarının ardından şimdi de Fransız istihbaratının Hristiyan olmayan vatandaşları resmen fişleme girişiminde bulunduğu ortaya çıktı. Uygulama özellikle Müslümanları hedef alıyor. Fransız iç istihbarat teşkilatı Renseignements Generaux'nun Fransız yasalarına aykırı olan bu girişimi ülkede bir kaç haftadır devam eden fişleme tartışmalarını daha da alevlendirdi. İçişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, fiş talebinin "bireysel bir girişim olduğunu ve bu konuda hiç bir hiyerarşik talebin olmadığını" bildirdi.
  İstihbarat teşkilatının "Hristiyan olmayanları" fişleme girişimini, çalışanları hakkında bilgi istenen Fransa'nın büyük bölgelerinden Rhones Alpes'in Sosyalist Parti'li bölge konseyi başkanı Jean Jack Queyranne kamuoyuna duyurdu. İstihbarat teşkilatından bir memur, bölge konseyinin insan kaynakları birimini arayarak çalışanların dinleri hakkında fiş talep edince Queyranne, "Bunun bir şaka olabileceğini" düşünerek araştırılmasını istedi. Fakat, istihbarat teşkilatından gelen email, bunun bir şaka olmadığını, tam tersi resmi bir talep olduğunu ortaya çıkardı. 16 Eylül'de gönderilen emailde "Çalışanlarınız arasında, Hristiyanlık dini dışında başka dinlere mensup kişiler varsa bana bildirebilir misiniz? Eğer varsa, içlerinden bazıları dinlerini yaşamak için saat veya servis düzenlemesi talebinde bulunduysa söyleyebilir misiniz? Bu çalışma, Fransız belediyelerinin bir talebi üzerine yapılmaktadır" deniyor. " Fişleme talebine tepki gösteren Başkan, derhal İçişleri Bakanı Michel Alliot Marie'ye mektup yazarak durumdan haberdar etti. Fakat hiç bir gelişme olmadı. Rhones Alpes Bölge Konseyi Başkanı, bunun üzerine konuyu kamuoyuna taşıdı. Daha sonra aynı mektubun Lyon belediyesine de gönderildiği ortaya çıktı. Queyranne, Fransız basınına yaptığı açıklamada bu tür uygulamaların tamamen skandal ve kabul edilemez " bulduklarını belirterek "Çalışanları, dini görüşlerine göre fişlemiyoruz" dedi. Emailde, talebin geldiği adres olarak belirtilen Fransa Belediyeler Derneği ise bir açıklama yaparak böyle bir çalışmaları olmadığını söyledi. Olayın yaşandığı Rhone bölgesinin Kamu Güvenliği Bölümü Müdürü ise bir basın toplantısı düzenleyerek, emaili gönderen memura bu yönde hiç bir emir verilmediğini savunarak girişimin "yanlış anlaşılmış bir talimatın sonucu" ortaya çıkmış olduğuna inandırmaya çalıştı. Söz konusu memur hakkında idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.
  Faşist Vichy dönemi icraatı gibi
  Fişleme girişimi için "Aynı savaş dönemlerindeki gibi" diyerek hayretini ifade eden Paris Siyaset Bilimler Ensitüsü öğretim üyesi Riva Kastoryano, "Düşman belirlemek için, kimin ne olduğunu bilmek için fişleme yapılır.Bu bir delilik" şeklinde konuştu. Olayı Zaman'a değerlendiren Kastoryano, Fransız polisinin girişimini, İkinci Dünya Harbi sırasında işgal altındaki Fransa'da yönetimde olan Nazi işbirlikçisi faşist Vichy rejimi zamanında yapılanlara benzetiyor. Vichy rejiminin, Fransız vatandaşlığına geçmiş Yahudileri vatandaşlıktan çıkarttığını hatırlatan Kastoryano, vatandaşları kategorize etmenin çok tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor.
  Müslümanlar tepkili
  Fişleme talimatının doğrudan hedef aldığı Fransa Müslümanları, dün çok sayıda açıklama yaparak girişimi sert bir dille kınadı. Müslüman teşkilatları, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşme yapmak istediklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Sarkozy ve hükümet, geçtiğimiz günlerde içişleri bakanlığının çıkardığı Edvige isimli fişleme genelgesi yüzünden zor günler geçirmişti. Polisin 13 yaşından büyük kişilerin fikirleri, cinsiyet tercihleri, sosyal çevreleri gibi özel hayatlarıyla ilgili fiş tutmasına müsade edecek uygulama, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine kısmen değiştirildi.
   

 2. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  paylaşım için teşekkürler....emeğine sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fransa Hristiyan olmayanları Forum Tarih
2013 Fransa Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 16 Temmuz 2012
Fransa Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 6 Nisan 2012
Fransanın Tarihi Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 25 Ocak 2012
Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 25 Ocak 2012
Fransanın Tarihi Ülkeler Coğrafyası 16 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş