Fransız Devriminin Etkileri ve Sonuçları

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 26 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Fransız Devriminin Etkileri ve Sonuçları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fransız Devriminin Etkileri ve Sonuçları

  Fransız Devrimi, ulusal bilinçlenmenin ve yönetim karşıtı tepkilerin nasıl ortaya konulabileceğinin en başarılı ve kanlı örneklerinden biridir. Bu yönüyle, kendinden sonraki devrimlere de esin kaynağı olmuştur ve hâlâ olmaktadır.

  Fransız Devrimi, Yeni Çağı bitiren, Yakın Çağı başlatan olay olarak kabul edilir. Çünkü bu devrim sonucunda tüm dünyada milliyetçilik kavramı önem kazanmaya başladı. Ezilen halklar haklarını aramayı öğrendiler. Halklar, yönetimden korkmamaları gerektiğini, yönetimlerin güçlerini halklarından aldığını fark ettiler.

  Bu durum Fransa'da monarşik rejimin yıkılıp, yerine cumhuriyetin kurulmasına neden oldu. Halk, yönetim üzerindeki gücünü fark etti. Roma Katolik Kilisesini de ciddi reformlar yapmak zorunda bıraktı. Milliyetçik akımının yayılması, gücünü emperyalist rejimden alan imparatorlukların aleyhine oldu; imparatorluk çatısı altındaki farklı milletlere mensup halklar ayaklanmaya başladılar. Bu durum, imparatorlukları bölmeye çalışan kesimlerin de işine geldi, isyan eden halkları provoke ettiler. Bunun sonucunda da imparatorluklar zayıflamaya ve parçalanmaya başladılar.

  Fransız devrimi, sonuçları ve ideolojisiyle, Yakın Çağ dünya savaşlarına -I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı- yön verdi ve bugünün dünyasının oluşmasında da son derece etkili oldu.

  FRANSIZ İHTİLALİNİN OSMANLI DEVLETİNE ETKİLERİ


  Osmanlı Devleti, Fransız İhtilali karşısında tarafsız bir tutum takınmıştır. Bütün dünya uluslarını etkileyen Fransız İhtilali'nin Osmanlı İmparatorluğuna olumlu ve olumsuz etkileri olmuştur. Olumlu Etkileri; Türk toplumunda sınıf ayrımı yoktu.Halk ilke olarak kanun karşısında eşitti.Ayrıca Müslüman olmayan vatandaşlaradainanç özgürlüğü tanınmıştı.Bu nedenle Fransız İhtilali'nin Osmanlı toplumunu etkilemesi beklenmiyordu.Fransız İhtilali'nin etkileri yayıldıkça Osmanlı devlet adamları,vatandaşlık haklarının korunması,yargı güvencesi,din ayrımı yapılmaksızın eşitlik gibiilkeleri benimsemişlerdir.Egemenliğin millete ait oldugu fikrinin ve demokrasi anlayışınınTürk toplumuna yerleşmesinde Fransız İhtilali'nin olumlu katkıları olmuştur.Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Fermanı ve Kanun-i Esasi'nin ilan edilmesi, yönetim, akerlik, eğitim ve ekonomialanlarında yeniliklerin yapılması bu durumun göstergesidir. Olumsuz Etkileri; Fransız İhtilali'nin olumsuz etkisi milliyetçlik akımının ülkedeki Müslüman olmayan topluluklar arasında hızla yayılması sonucunda, milliyetçilik isyanlarının başlaması olmuştur. xıx(19). yüzyıl Osmanlı Devleti açısından "Ayaklanmalar Yüzyılı" olmuş ve devlet dağılmaya başlamıştir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fransız Devriminin Etkileri Forum Tarih
Fransız Devriminin Osmanlı Devletine Etkileri Nelerdir Tarihi Bilgiler 2 Ocak 2012
Fransız Devriminin Osmanlı Devletine Etkileri Tarihi Bilgiler 26 Nisan 2011
Fransız ihtilali ne zaman oldu kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Fransız ihtilalinin nedenleri kısaca Tarihi Bilgiler 31 Mart 2014
Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar Ermeniler İngilizler Hangi Bölgeleri İşgal Etti Tarihi Bilgiler 27 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş