Fotosentez Nedir - Kemosentez Nedir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Fotosentez Nedir - Kemosentez Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fotosentez Nedir - Kemosentez Nedir

  Derin deniz sıcak su delikleri etrafında biyolojik toplulukların keşfi heyecan verici bir bilimsel olaydır. Dev tüp solucanları, büyük kum midyeleri ve karidesler ile güneş ışığının ulaşmadığı ekosistem deniz bilimi çalışmalarında yeni bir alan açtı. Bu topluluklar neredeyse diğer deniz toplumlarından tamamen izole yaşar ve yeryüzünde canlılar için enerji kaynağı güneşle hiçbir temasları yoktur.

  Fotosentez ; Bitkilerin organik madde (glikoz) üretmek için güneş enerjisini kullanımı sürecidir. Bitkiler yaprakları aracılığıyla havadan güneş ışığı ve karbon dioksit ,kökleri aracılığıyla topraktan su absorbe,ederek,yaşamın devamını sağlayan glikoz ve oksijen üretirler.
  Tüm fotosentetik organizmalar karbon dioksit ve sudan glikoz ve oksijene üretmek için güneş enerjisi kullanır.


  Fotosentetik formül

  6CO 2 + 6H 2 O -> C 6 H 12 O 6 + 6O 2
  Fotosentez bitki, protista ve bazı bakterilerde, yeterli güneş ışığının ulaştığı her yerde oluşur yer yüzeyi, sığ suda, hatta buzun iç kısmında.

  Kemosentez:bakterilerin organik besin (glikoz) üretmek için güneş ışığı yerine enerji kaynağı olarak kimyasal maddeleri kullanarak gerçekleştirdiği bir biyo-sentez olayıdır.. Kemosentez derin denizde güneş ışığının ulaşmadığı hidrotermal bacalar ve metan sızıntıları etrafında gerçekleşir. Kemosentez sırasında bakteriler deniz tabanında veya midye ve tüp solucanı gibi hayvanlar içinde(Endosimbiyoz), yaşar.Bu bakteriler su ve karbon dioksit den glikoz yapmak için gerekli enerji hidrojen sülfür ve metan kimyasal bağlarından üretir. Saf sülfür ve kükürt bileşikleri yan ürün olarak oluşur.
  kemosentetik formül: CO 2 + 4H 2 S + O 2 -> CH 2 0 + 4S + 3H 2 O


  Kemosentez çeşitleri

  [​IMG]

  Farklı kemosentetik organizmalar besin üretmek için farklı yollar kullanırlar.Farklı kimyasal reaksiyonlar tarafından ürettikleri enerjiyi kullanırlar.Karbon dioksit ,su ve oksijen kullanarak şeker ve kükürt üretirler
  Örnek:Hidrojen sülfürü oksidasyonda kullanan bakteriler
  CO 2 + 4H 2 S + O 2 -> CH 2 0 + 4S + 3H 2 O
  Diğer bakteriler sülfür yerine demir hidrojen, metan vb maddeleri oksitleyerek organik madde sentezini gerçekleştirir. Kemosentetik bakteri toplulukları volkanik alan, fay ve hidrotermal delikleri çevresinde ,denizlerde organik çöküntüler içinde, soğuk sızıntılar, balina leşleri ve batık gemilerde bulunurlar.
  En iyi bilinen kemoototrofik mikroorganizmalar arasında kükürt bakterileri, demir bakterileri, nitrifikasyon bakterileri, hidrojen bakterileri ve metan bakterileri vardır.


  Sülfür Bakterileri

  Bu bakteriler (örneğin, Beggiatoa, Thiothrix, Thiobacillus) enerji üretmek için çevreden absorbe ettikleri hidrojen sülfür (H 2 S) veya moleküler sülfür (S 2) kullanırlar. Bu metabolitleri ya kükürt (S 2 ) (eğer H 2 S kullanıyorsa) veya sülfata (SO 4 ) (eğer S 2 kullanıyorsa) okside ederler. Bu işlem sırasında üretilen enerji besin sentez için kullanılır.Kükürt bakterileri, H2Syi oksitler ve çıkan kimyasal enerjiyle de kendilerine glikoz sentezlerler.
  H2S + 02 --------------> H20 + 2S + 122 kcal
  2S + 302 -------------> 2H2SO4 + 286 kcal


  Besin sentezinin geçerli genel modeli

  [​IMG]


  Demir Bakterileri

  Bu bakteriler (örneğin, Gallionella, Ferrobacillus, Leptothrix, Clodothrix) demir bileşikleri içeren sulu ortamlarda yaşamaktadır.Çözünür demir bileşikleri, demir bileşiklerini (Fe + +), çözünmez demir bileşiklerine (Fe +++) dönüştürerek ürettikleri serbest enerjiyi besin sentezinde kullanırlar.Demir bakterileri, FeCO3 (Demir karbonat)ı oksitleyerek enerji sağlarlar. Bu enerjiyle de şeker, yağ ve protein gibi maddeler sentezlerler.
  4FeCO3 + 6H2O -------------> 4Fe(OH)3 + 4CO2 + 58 kcal


  Genel besin sentezi kalıbı

  [​IMG]


  Nitrifikasyon bakterileri

  Bu iki tip bakteri vardır: bunlar nitrit ve nitrat bakterileridir. Nitrit bakteriler (örneğin, Nitrosomonas, Nitrosococcus) amonyağı (NH 3) oksitleyerek enerji kazanır ve nitrit (N0 2)oluşturur. Nitrat bakteriler (örneğin, Nitrobacter, Bactoderma) nitriti oksitleyerek enerji kazanır ve nitrat (N0 3) oluşturur. Bu olaylarda kanılan enerji besin sentezinde kullanılır. Azot bakterileri, N bileşiklerini oksitlerler.

  Genel kalıp aşağıdaki gibidir:
  Nitrit Bakteriler :2 NH3 + 3O2 2 HNO2 + 2 H2O + 158 Kcal

  [​IMG]

  Nitrat Bakterisi : 2 HNO2 + O2 2 HNO3 + 43 Kcal

  [​IMG]

  Hidrojen Bakterileri
  Bu bakteriler (örneğin Bacillus panctotrophus, Hydrogenomona) hidrojen içeren ortamlarda yaşarlar. Bu bakteriler hidrojeni oksitleyerek su ve enerji kazanırlar.kazanılan enerji besin sentezinde kullanılır. Hidrojen bakterileri: H2yi oksitleyerek enerji sağlarlar.
  H2 + O2 H2O + 68 Kcal

  Genel kalıp aşağıdaki gibidir.

  [​IMG]

  Metan Bakterileri
  Bu bakteriler (örneğin, Methanomonas) metan (CH 4 ) oksitleyerek kazandıkları enerjiyi Karbon dioksit ve suyu kullanarakbesin üretmede kullanırlar.Genel kalıp aşağıdaki gibidir:

  [​IMG]


  Nitrosomonas Enerji üretimi

  [​IMG]


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fotosentez Nedir Kemosentez Forum Tarih
Fotosentezin Canlılar İçin Önemi ve Yararı Nedir? Doğa ve Bitkiler 20 Ekim 2012
Fotosentez Nedir ve Fotosentez Hızına Etki Eden Etkenler Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 20 Ekim 2012
Fotosentezi Etkileyen Faktörler Nedir Konu Dışı Başlıklar 24 Nisan 2012
Fotosentez Nedir - Fotosentez Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 20 Kasım 2011
Solunum Ve Fotosentez İlişkisi Nedir Konu Dışı Başlıklar 3 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş