Fotoğrafçılığı öldürecek mi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 20 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Fotoğrafçılığı öldürecek mi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fotoğrafçılar, hızla gelişen dijital teknolojinin mesleklerini olumsuz yönde etkileyerek işlerini neredeyse bitirme noktasına getirdiğinden yakınıyor.
  [​IMG]
  var PartnerId = returnAdCode('2196');var AdContainerIds ='divAdnetKeyword';
  Çanakkale'de 40 yıldır fotoğrafçılık yapan Aydın Yılmaz, yaptığı açıklamada, dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte fotoğrafçılık mesleğinin gerilediğini söyledi.

  Filmli makinelerin kullanıldığı zamanlarda vatandaşın çektiği fotoğrafı merak edip filmi bir an önce doldurarak banyo ettirmeye çalıştığını ve ne çıkacağını görmek istediğini belirten Yılmaz, “şimdi dijital fotoğraf makinelerinde hafıza kartları o kadar geniş ki, binlerce kare alabiliyor ve insanlar çektiğini anında görebiliyor” dedi.

  Çekilen bir karenin anında görülmesiyle birlikte merakın ortadan kalktığına ve vatandaşların fotoğraf bastırma gereği duymadığına işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti: “Baskı olayı giderek azalıyor, ama buna rağmen telefonla çektiği fotoğrafları bastırarak, arkadaşlarıyla paylaşmak isteyenler de oluyor. Basılan bir fotoğrafın sıcaklığı var, onu eline alabiliyorsun, ama dijital fotoğraf aynı şey değil. Fotoğraf kültürü olan eski nesil, bir geziye gittiğinde dijital fotoğraf makinesiyle çekmiş olsa da, dönüşte bunları bastırarak albümüne koymak, evine gelen eş ve dostlarına göstermek istiyor.”

  Yılmaz, yeni neslin ise dijital teknolojinin içine doğduğunu belirterek, çektikleri fotoğrafları bilgisayarlarına depolamanın onların daha çok işine geldiğini ve günümüzde fotoğraf baskı işleminin, artık bilgisayar kullanmayanlara yönelik devam ettiğini anlattı.

  Yaklaşık 35 yıldır fotoğrafçılık yapan Yalçın Okutucu ise, dijital teknolojinin yaygınlaşmasının ardından işlerinin neredeyse bitme noktasına geldiğini ve fotoğrafçılığın ustalığı, pratikliği ve her şeyinin bilgisayara girdiğini savundu.

  Eskiden günde 3 bin fotoğraf basarken, şimdi neredeyse vesikalık dışında baskı yapmadıklarını söyleyen Okutucu, “herkes cep telefonuyla fotoğraf çekmeye ve fotoğraflarına bilgisayar ortamında müdahale etmeye başladı. Bu şekilde giderse 5 yıl sonra fotoğrafçı kalmayacak” diye konuştu.

  Okutucu, filmli makinelerin, ağırlıklı olarak çek at şeklinde olanlarının satıldığını ve bunu da genellikle fotoğraf makinesini evinde unutanların geçici olarak tercih ettiğini kaydetti
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fotoğrafçılığı öldürecek Forum Tarih
25 Olağanüstü Örneğiyle Doğa Fotoğrafçılığı (Wonderful) Doğa Manzara Resimleri 23 Şubat 2010
Kirlian Fotoğrafçılığı - Kirlian Fotoğrafçılığı nedir?Kirlian Fotoğrafçılığı Hakkında Diğer Mesleki Bilgiler 29 Ekim 2009
Fotoğraf Ve FotoğrafçıLığın Tarihi Tarihi Bilgiler 23 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş