FormuLa 1 Hakkında BiLgiLer

'Diğer Spor Dalları' forumunda BaSKeTChi tarafından 4 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. BaSKeTChi

  BaSKeTChi Üye

  FormuLa 1 Hakkında BiLgiLer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Formula 1 - Pit Stop

  Otomobiller yarış içerisinde pit alanına girip servis görürler. Burada yapılan başlıca iş otomobilin lastiklerini değistirmek ve yakıt ikmali yapmaktır. Dört lastiğin değişimi yaklaşık olarak 5-6 saniye civarında yapılabiliyor.
  Fakat otomobiller pit alanında biraz daha uzun süre kalıyor. Bunun sebebi ise yakıt doldurulma süresinin daha uzun olması. Yakıt özel bir pompa sistemi sayesinde yüksek basınç altında dolduruluyor. Saniyede 12 litre dolduran bu pompa ile ne kadar yakıt doldurulması gerektiğine yarış menajeri karar veriyor.

  Dolayısıyla pit alanında daha uzun veya kısa süre kalınması zannedildiği gibi her zaman teknisyenlerin süratine ve kabiliyetlerine bağli olamayıp, yarışın stratejisine göre kararlaştırılan bir şey. Burada rakiplerin durumu, yarışın ve pistin özellikleri, pilotun hangi pozisyonda oldugu vs. son derece karmaşık hesaplar yapılıyor, zaman zaman risklere giriliyor. Yarışın başında ve pitstop'larda bir önemli karar konusu da lastik seçimi. Bazı kritik yarışlarda bu konu adeta bir kumar haline dönüşüyor.

  Pitlerde yaklaşık 20 kişi görev yapıyor her takımda. Bunlar dört lastiğe paylastırılan iki veya üçer kişi, yakıt için çalışan kişiler ve yarış mühendisleri ile güvenlik elamanlarından oluşuyor.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  formula1- formula yarışları - formula1 hakkında bilgi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - FormuLa Hakkında BiLgiLer Forum Tarih
Formula 1 - F1 - 2010 Oyunu Oyunların Tam Çözümü 10 Ekim 2010
2010 Formula 1 Sezonu - Kanada Grand Prix Diğer Spor Dalları 10 Mayıs 2010
2010 Formula 1 Sezonu - Monaco Grand Prix Diğer Spor Dalları 18 Nisan 2010
2010 Formula 1 Sezonu - İspanya Grand Prix Diğer Spor Dalları 5 Nisan 2010
2010 Formula 1 Sezonu - Çin Grand Prix Diğer Spor Dalları 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş