Ford'dan yeni otomatik park pilotu

'Modifiyeli Arabalar&Parçalar' forumunda YoRGuN YüRéK tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ford'dan yeni otomatik park pilotu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ford’un bir adım öteye götürdüğü sürüş asistanı, otomobilleri kendi kendilerine iki araba arasına otomatik olarak park edebilecek.

  [​IMG]

  Ford Motor, daha önce farklı firmalar tarafından da denenen, kendi kendine park edebilen otomobilleri mümkün kılan teknolojiyi bir adım daha öteye götürdüğünü duyurdu.

  Ford’un 17 Ocak’ta Detroit’te gerçekleştirilecek Detroit Auto Show’da tanıtacağı “Active Park Assist” (Aktif Park Asistanı), ultrasonik algılayıcıları ve elektrikle güçlendirilmiş direksiyon sistemi (Electric Power Assisted Steering) sayesinde paralel konumda duran otomobili otomatik olarak park ediyor. Sistem, daha önce Toyota’nın sahip olduğu Lexus marka otomobillerin lüks modellerinde kullanılan kameralı sisteme göre daha kolay kullanılıyor ve yokuş gibi zor koşullarda da park işlemini gerçekleştirebiliyor.

  Sürücünün park edilebilecek bir noktada etkinleştirdiği sistem, otomatik olarak park edebileceği bir noktaya doğru yönlendiriyor. Otomobilin sığabileceği bir alan algılandığında, sistem aracı otomatik olarak park ediyor ve diğer iki otomobilin kolay bir şekilde park yerlerinden çıkabileceği kadar bir alan bırakarak park etme işlemini sonlandırıyor.

  Yalnızca bir düğmeye dokunarak çalıştırılan sistem, 2010 yılında Lincoln MKS sedan ve Lincoln MKT modellerinde opsiyon olarak sunulacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ford'dan yeni otomatik Forum Tarih
Merhaba Aranıza Yeni Katıldım. Aramıza Yeni Katılanlar 22 Mayıs 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Coğrafi keşifler sonrası yeni ticaret yollarının bulunmasının devletlerin gelişmesine katkıları Eğitim Bilgileri 7 Şubat 2017
Tanzimat Fermanı'nın getirdiği yenilikler madde madde Tarihi Bilgiler 1 Şubat 2017
Osmanlı Devleti'nin yeni bir savaşa hazır olduğu söylenebilir mi kısaca? Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş