Fondöten Seçimi ve Kullanımı

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Fondöten Seçimi ve Kullanımı


Fondöten makyajın en önemli öğesidir. Üstüne hangi ürünü kullanırsanız kullanın, makyajda temel olan fondöten iyi değilse, başarılı ve güzel görünen bir makyaj yapmanız mümkün değildir. Cilt tipinize uygun olanı seçin.
Fondöten Seçimi ve KullanımıYeterince kapatıcı, örtücü olan fondötenlerin arasında, hepsi bir arada olanlar, sıvı ve pudra karışımından oluşurlar ve her fiyata uygun olanı bulmak mümkündür.
Satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, cilt renginize uygun olanı almaktır. Özellikle mağazalardaki ışık sizi yanıltabilir. Gün ışığındaki renginize bakıp seçiminizi buna göre yapmalısınız. Kış ve yaz aylarında kullanacağınız fondöten farklılık gösterecektir. Yazın cildinizin rengi koyulaşacağından, daha koyu renk bir fondöten edinmelisiniz. Tavsiyemiz, her zaman elinizde iki renkte fondöten bulunmasıdır. Birincisi cilt renginizde olan, ikincisi koyu renk olan. Normal zamanda da yüzün saklamak istediğiniz ve iri olan kısmına koyu fondöten sürerek geri plana atıp, açık renk olanı daha çökük olan ve öne çıkarmak istediğiniz bölümlerde kullanabilirsiniz.
Her cildin fondöten ihtiyacı farklıdır. Cildinize göre seçmeniz gereken fondöten şöyle olmalıdır:
Hassas ve çabuk kızaran ciltler, alerji yapmayan fondöten
Yağlı cilde sahip olanlar, yağsız fondöten
Kuru ciltler, yağ ve su bazlı fondötenler
Normal ve karma( yüzün bir kısmı yağlı, bir kısmı kuru ise) ciltler, pudralı fondötenler,
Lekeli, vitiligolu ciltler ise, susuz fondötenler kullanmalıdır.
Fondöten renkleri kendi içinde derecelendirilmiştir. Sarı ve pembe tonları baz olan, koyulu ve açıklı renk skalasına sahip fondötenlerin içinden seçim yapmak ve doğru rengi bulmakta zorlanabilirisiniz. Bunu çözmek için, elinize iki ruj alın. Birisi mercan kırmızısı, diğeri ise pembe olsun. Cildinizin tonu kırmızıya daha yakın duruyorsa, sarı bazlı fondötenler; pembeye daha yakınsa, pembe bazlı fondötenlerin içinden uygun tonu seçebilirsiniz.
Fondöteni uygulamak için belirli teknikler vardır. Mutlaka temizlenmiş ve nemlendirici sürülmüş olan yüzünüze, nemli bir sünger kullanarak, boyun bölgesinden başlayarak yayın. Gıdık kısmında fazlası olanlar, bu bölgeyi gizlemek için, yüzünde kullanacağı fondötenin iki ton koyusunu bu bölgeye sürerek, gizleyebilirler. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken, iki ton arasındaki geçişin çizgi gibi durmamasıdır. Geçişler birbirine yedirilirse başarılı bir sonuç elde edilir.
Tüm yüz bakım ürünlerinden daha iyi sonuç almak için, uygulamadan önce ürünü ellerinizin arasında ovuşturarak ısıtın. Bu hareket, sıcaklık oluşturur ve ürünün daha rahat yayılmasını sağlar.