Fok Balığı - Fokların Bıyıklarındaki Tasarım Yön Bulmalarını Sağlıyor

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_inci tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Fok Balığı - Fokların Bıyıklarındaki Tasarım Yön Bulmalarını Sağlıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fok Balığı - Fokların Bıyıklarındaki Tasarım Yön Bulmalarını Sağlıyor

  [​IMG]


  Almanyanın Bonn ve Ruhr Üniversitelerinden bir grup bilim adamı foklar üzerinde yaptıkları çalışmada bu canlıların karanlık ya da bulanık sularda avlarını yakalayabilmek için bıyıklarından yararlandıklarını ortaya koydular.

  Buna göre foklar işitme ve görme gibi duyu organlarını kullanamadıkları ortamlarda avlarınıbalıkların su içinde yol alırken geride bıraktıkları çalkantılı izleri takip ederek bulmaktadırlar. Guido Dehnhardt ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen bu araştırma fokların bıyıklarının 200 metreye yakın mesafelerdeki avlarını bile takip etmeye olanak sağladığını göstermektedir.

  Foklar avlarını yakalamak için balıkların yüzerken geride bıraktıkları izin girdaplı bir yapıda olması ve iz içindeki parçacıkların hızlarının balık geçip gittikten birkaç dakika sonrasına kadar çevredeki suyun hızından önemli ölçüde yüksek olmasından yararlanmaktadırlar. Kısacası balıklar yüzerken geride oldukça uzun bir hidrodinamik iz bırakıyorlar ve balıklarla beslenen deniz canlıları da bu izleri takip ederek kendilerini uzak mesafelerden belirleyip yakalıyorlar.

  Dehnhardt ve arkadaşları fokların bu yeteneğini belirleyebilmek için Henry ve Nick adlı iki erkek fok ve bir minyatür denizaltı kullanmışlar. Minyatür denizaltının bıraktığı iz 30 cm uzunluğunda bir balığın bıraktığıyla yaklaşık aynı.

  İlk deneyi içi bulanık deniz suyuyla dolu bir havuzda Henry ile gerçekleştiren araştırmacılarfokun başına gözlerini tümüyle örten bir çorap geçirmişler denizaltının sesini duymaması için kulaklarına kulaklık takıp başını da suyun 40 cm üzerindeki bir platforma yerleştirmişler. Denizaltının motorları durdurulduktan iki saniye sonra fokun başından kulaklıklar çıkartılmış. FokFok hemen suya dalıp önce havuzun ortasına yüzmüş bıyıklarını öne doğru yöneltmiş ve yüzerken başını hafifçe sağa sola sallamaya başlamış. Bu sayede fok denizaltının pervanesinin bıraktığı ize rastlar rastlamaz aracın gittiği yöne dönmüş ve saniyede 2 m hızla iz sürmeye başlamış. Yapılan bu deneyde gözleri bağlı olan fok 256 defa denizaltıyı bulmayı başarmıştır. Ancak araştırmacılar Henrynin burnuna bıyıklarını örtecek bir çorap geçirdiklerinde fok tüm denemelerde hidrodinamik izi bulamamıştır. Nick adlı öteki fok üzerinde yapılan deneyde de aynı sonuca ulaşılmıştır. Bu deneyler söz konusu deniz memelilerinin bıyıkları sayesinde hidrodinamik bilgiyi saptayıp analiz ederek denizdeki izleri takip ettiklerini ortaya koymaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Balığı Fokların Bıyıklarındaki Forum Tarih
Yunus Balığı veya Başka Bir Hayvanla İlgili Kısa Hikaye Örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 1 Ocak 2014
Fok balığı hakkında kısaca bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 27 Ağustos 2013
Kalkan Balığı Hakkında Bilgiler Akvaryum - Balık Dünyası 11 Ağustos 2013
Köpekbalığı Genel Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 18 Temmuz 2013
Hangi Balığın Eti Yenilmez Dini Sorular ve Cevaplar 9 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş