Floresan Lambalarin Gerİ Kazanimi Ve Civa Damitma Prosesİ

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Floresan Lambalarin Gerİ Kazanimi Ve Civa Damitma Prosesİ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  FLORESAN LAMBALARIN GERİ KAZANIMI VE CIVA DAMITMA PROSESİ( DISTILLATION PROCESS )

  Ülkemizde ve tüm dünya üzerinde civa içeren atıklar ormanları ve sukaynaklarını kirletmeye devam etmekte , eko sistemimize birçok zararlarvermektedir .

  Civa ; az bulunur özelliklerinden dolayı enerji tasarrufu sağlayanfloresan lambalar , yüksek güvenlikli civa çinko bataryaları ve hattayaşam kurtaran tıbbi v.b pekçok cihaz tarafından temel komponent olarakkullanılmaktadır .

  Bir çok elektrik komponentinde kullanılan civa yerine geçebilecek birmalzeme henüz yoktur . Bu nedenle daha uzun yıllar civa bizimle beraberolmaya devam edecektir ! .

  O nedenlerle artık gelişmiş ülkelerde civa içeren atıkların imhasındakatı kurallar konulmuş ; dolgu yapılması ve yakılması önlenmiştir .Ülkemizde 31.Ağustos.2004 tarihinde yayınlanan “Atık Pil veAkümülatörlerin Kontrolu “ yönetmeliğinin değişikliği ile AB çevrekoruma bilinci ve yasalarına yaklaşım göstermiş , sıra yasalarınuygulanmasına ve takibine gelmiştir .

  Çevremizdeki mevcut civa miktarını minimize edebilmek için , civa ‘ nıngeri kazanım opsiyonu genel olarak en iyisi kabul edilmekte ve problemeen çevreci çözümü getirmektedir . Bunun argümanı ‘ da halihazırda bunuyapabilecek güvenirlilikte ve yüksek teknoloji’ ye sahip çözümün varolmasıdır .

  FLORESAN LAMBA GERİ KAZANIM SİSTEMİ

  Geri kazanım sistemi kısaca şöyle çalışmaktadır ;

  Floresan ampul kırma ve ayırma prosesi komple basınçlı hava ile çalışanve kapalı bir konteyner içerisinde olmaktadır . Bundan dolayı proses ‘den dış çevreye hava ancak dahili karbon filtreden geçirilerek egzostedilmektedir .

  Geri kazanım işletmeleri ful otomatik olduğundan ; kullanım çeşitliliğideğişik tip ve ebatta floresant lamba’ların işlenmesine , soda kireçcamın, aluminyum uçların , ferro metal komponentlerin ve fosfor tozununayrılmasına imkan tanımaktadır .

  Fosfor tozu sisteme giren malzemeden farklı etaplarda ayrılır ‘ki bununbir sebebide mükemmel saflık ‘ dır . Buda hava nakil sisteminceyapılmaktadır . Tozu taşıyan civa ; ***lon ve kendi kendini temizleyentoz filtrelerinin altında bulunan damıtma varillerinde toplanır .


  Floresan lamba geri kazanım prosesi işletmesi ise şöyledir ;

  1.Kullanılmayan lambaların güvenli bir şekilde toplanarak depolanmasıiçin müşteriye özel dizayn edilmiş konteyner tahsis edilir .
  2.Kullanılmayan lambaları taşıyan konteyner geri kazanım prosesindenönce tasnif edilmek üzere toplama merkezine getirilir ve geri kazanımprosesini bekler .
  3.Daha sonra lambalar arabalara yüklenerek kırma ve ayırma tesislerine gönderilir .
  4.Tesis ful otomatikdir ve çok yönlü kullanımı değişik tip ve ebatdakilambaların işlenmesine ; soda kireç camına , aluminyum uç kapakları ,kurşun cam / demir metal komponentlerine ve fosfor tozuna ayrılmasınaimkan tanır .
  5.Kırma ve eleme tesisi negatif basınçda çalışır , bundan dolayıda civa‘ nın karbon filtreyle sabit olarak egzost edilen havayla dışarıatılması önlenir .
  6.Komple kırma ve eleme tesisi konveyörle değirmene lambaları taşıyankonteynerde yer almaktadır . Birleştirilmiş bölümlerden cam ve metalbölümlerin kaldırıldığı ayırma kuleleriyle hava nakledilir . Ardındancam ve metal parçalar kırılır ve ikinci ayırma kulelerine havanakledilir . İlk ayırma kulesinden sonra eleme tesisinden gelen camkırılır ve üçüncü kule ile hava nakledilir . Üçüncü ayırma kulesindengelen cam parçaları dönen davul beslemesine gönderilir ve deşarjkonveyor’ ine transfer edilir .
  7.Ayırma kuleleri kanalıyla geçirilen hava akımı fosfor tozu ihtivaeder .Toz ‘ un damıtma varilleriyle toplandığı ***lon üzerinden havaakımı geçer ve daha sonra kalan tozun kaldırıldığı ve damıtmavarillerinde depolandığı iki toz filtresinden geçirilir . Kombinevanalarla atmosfer’e atılmadan önce varsa civa buharını almak için dörtkarbon filtre ‘ den hava akımı geçirilir .
  8.Geri kazanılan cam , aluminyum ve metaller ; onları hammadde olarak kullanan diğer firmalara gönderilir .

  [​IMG]
  [​IMG]

  Civa tozu ise sahada damıtılır . Uygun program seçilir ve damıtmaişlemi başlar . Üniteye vakum uygulanır .Proses ve yanmadan sonrakiodacıklar elektronik olarak ısıtılır . Buharlaşmadan ötürü oluşacakherhangi bir organik içerik yanmadan sonraki odacıkda okside olur vesoğutulmuş glikol soğutucu sayesinde soğutulan kondenser ‘ de civabuharı yoğunlastırılır . Yoğunlaşan civa toplama odacığından alınır veyeniden kullanılmaya gönderilmeden önce depolanır .

  CIVA DAMITMA PROSESİ( DISTILLATION PROCESS )

  Damıtma prosesi ful otomatik olduğu için insan hatasını ortadankaldırır , bu yüzdende çok emniyetlidir . Güvenlik uyarıları ve alarmfonksiyonları makinenin kendi üzerindedir . Gösterge monitörlerisayesinde komple prosesin her safhası izlenebilir .

  Damıtma prosesinin işleyişi şöyledir ;

  Civa ihtiva eden atık kümeleri vakumlu bölüme konur . Uygun programseçildiğinde atık malzeme ful otomatik ve doğru bir prosesdengeçirilerek arıtırılır . Uygulanan ısı civa ‘ nın buharlaşmasına nedenolur . Gazın taşıdığı organik partiküller yanma odasında oksidize olur. Daha sonra gaz hayli etkili soğutma kapanına girer , civa buradaserbest yüzen sıvı civa olarak yoğunlaşır . Yüksek civa ihtiva edenatıklar arıtıldığı zaman normalde hem civa ‘ nın saflığı , hemde gerikazanılanın derecesi 99% ‘ a veya daha fazlasına ulaşır .

  Günde 100 kilo ‘ ya kadar , hatta daha fazla civa bu yolla alınabilir .


  “ Her yıl binlerce kilo civa gereksiz yere çevremize bırakılmaktadır .Çok az bir çaykaşığı bile yüzlerce yıl göllerimizi zehirlemeyeyeterlidir . ”

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Floresan Lambalarin Gerİ Forum Tarih
Floresan Lambalar Niçin Daha Ekonomiktir? Genel Bilgi (Elektrik) 24 Ekim 2011
Floresan Lambalar Ampullere Göre Niçin Daha Verimlidir? Genel Bilgi (Elektrik) 24 Ekim 2011
Floresan Lambalar Nasıl Işık Üretir? Genel Bilgi (Elektrik) 24 Ekim 2011
Floresan Lamba Nasıl Çalışır? Genel Bilgi (Elektrik) 24 Ekim 2011
Floresan Lamba Ne Demektir Genel Bilgi (Elektrik) 24 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş