Florans Naytingel'in Bize Yaptığı Hizmetler Nelerdir

'Eğitim Bilgileri' forumunda SeLeN tarafından 16 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Florans Naytingel'in Bize Yaptığı Hizmetler Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Florans Naytingel’in Bize Yaptığı Hizmetler Nelerdir Kısaca

  Florans Naytingel; Hemşirelik mesleğini ortaya atan kişidir. Hastaların tedavilerini yapmada oldukça katkı sağlayan hemşirelik mesleğinin kurucusu olma sıfatıyla tanınmaktadır. Naytingel, bir dönem hastahanede yöneticilik yapmış ve hastahane düzenine, düzenli sağlık hizmetine dair önemli bilgiler paylaşmıştır.

  Naytingel, 12 Mayıs 1820′de doğmuş ve hayatını hastahane düzenine, sağlık hizmetine adamıştır. Gençlik dönemlerinde hastahanelerin düzenindeki aksaklıklara dikkat etmiş ve bu kapsamda yararlı olmak adına hasta bakıcı olmayı hedeflemiştir. Bu hedefi ailesi tarafından kabul görmese de bildiğinden şaşmamış bu uğurda kararlılığını göstererek evden ayrılmıştır. Ardından aksaklıklar hakkında devlete bilgi vermek amacıyla mektuplar kaleme almış ancak etkili olamamıştır.

  Kırım savaşı esnasında Selimiye kışlasında görev yapmış ve İngiliz askerlerin bakımıyla ilgilenmiştir. Bu hizmetiyle takdire şayan Naytingel çok geçmeden hemşire okulunu kurmuş ve kendi yolundan giden pek çok hemşirenin yetişmesine sebep olmuştur. 1910 senesinde ise vefat etmiştir. Ölümünden sonra İstanbul’da adını taşıyan bir Hemşirelik okulu yapılmıştır. Şimdilerde bahsi geçen okul hastane olarak hizmet vermektedir. Sağlık sektöründe adını altın harflerle yazdıran bu ismi bizde rahmetle anıyoruz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Florans Naytingel'in Bize Forum Tarih
Floransa Usulü Tavuk Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 27 Temmuz 2011
Floransa Bisküvisi Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 6 Mart 2011
Floransa Günlüğü Kitabı - Rainer Maria Rilke Kitap, Resim ve Dergi 25 Kasım 2010
Floransa İsyanı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 15 Temmuz 2010
Floransa'dan Türk ressama ödül Kültür Sanat Haberleri 16 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş