Flamingo/Flamingo Hakkında

'Diğer Hayvanlar' forumunda NeslisH tarafından 12 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Flamingo/Flamingo Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  [​IMG]

  Flamingo (Phoenicopterus), Flaman olarak da bilinir, flamingolar (Phoenicopteriformes) takımının flamingogiller (Phoenicopteridae) familyasından Phoenicopterus cinsini oluşturan 6 kuş türünün ortak adı.
  Tek bir cins (Phoenicopterus) ve onun altındaki 6 türden oluşur. Ancak biyologların en yeni verdiği sonuçlara göre; Avrupa türü, Rosa türü, ve kendi içinde ve çaprazlama üreyebildiklerinden 2 alt türü olan Küba türü olarak türlendirilir. Flamingo, Anadolu'da allı turna olarak bilinir.

  Görünüm
  Flamingolar, uzun ve ince bacaklara, yine uzun, eğri bir boyuna ve rosa rengi tüylere sahiptir. Belirgin özelliklerinden biri kıvrık bir gagalarının olması ve bunun, üst kısmıyla daldırıpta, yiyecekleri su ya da çamurdan çıkarırken filtre vazifesi görmesidir. Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. Esaret altındaki genç kuşlar, çok az karotin içerikli besinler aldığından beyaz tüylere sahiptirler.

  Dağılım
  Flamingolar Afrika, Güneybatı ve Orta Asya, Güney Avrupa Güney ve Orta Amerika'da görülürler. Güney İspanya ve Güney Fransa'da da kuşun en büyük ve yaygın türü olan rosa flamingo (Phoenicopterus roseus) kuluçka zamanı görülürler. Bu tür 130 cm boyunda olup Afrika, Asya ve Güney Avrupa'da yaşarlar.
  Almanya'nın Hollanda sınırında ise çeşitli flamingo türlerinden bir koloni yaşar ki bu koloni Dünya'nın en kuzeyde yaşayan kolonisidir.

  Yaşam alanları ve beslenme
  Flamingolar büyük topluluklar halinde, durgun sulara sahip göl, tuz gölü, ya da lagünlerde yaşalar. Diğer hayvan türlerinin az bulunduğu, sıra dışı doğa koşullarının bulunduğu yerlere gelirler. Örnek olarak tuz gölleri ya da alkalik içerikli göller verilebilir. Kısacası bu kuş türü tuzlu ve sodalı sığ sularda yaşar. Bunların dışında ısı farklılığının aşırılıklar gösterdiği durumlara da katlanabilirler.
  Bulundukları ortamda kuş gruplarının birey sayısı 1 milyonu bulabilir.
  Genelde yengeç, karides, artemia gibi eklem bacaklı hayvanları, böcek larvası ve yosun yerler. Aşağı doğru eğik gagası sayesinde, yiyecekleri çok zor ortamlarından dahi çıkarabilirler.

  Türler
  And flamingosu (Phoenicopterus andinus)
  Şili flamingosu (Phoenicopterus chilensis)
  James flamingosu (Phoenicopterus jamesi)
  Küçük flamingo (Phoenicopterus minor)
  Karayip flamingosu (Phoenicopterus ruber)
  Büyük flamingo (Phoenicopterus roseus), Türkiye'de de yaşayan tür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Flamingo Flamingo Hakkında Forum Tarih
Flamingoların Renkleri Nasıl Oluşur Diğer Hayvanlar 11 Ocak 2012
Şili Flamingosu Özellikleri Resimleri Kuşlar 29 Kasım 2010
Flamingo Yapboz Oyunu Çocuk Oyunları 24 Nisan 2010
Flamingo Kuşlar 12 Mart 2009
Karayip flamingosu Kuşlar 15 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş