Fizyolojik Anksiyete Bozukluğu nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 5 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Fizyolojik Anksiyete Bozukluğu nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  boynum tutuldu beni norolojiye sevk ettiler doktor fizyoloji ankisiyete bozukluğu tanısı koydu bunun ne demek olduğunu öğrenmek istiyorum
  Fizyolojik Anksiyete Bozukluğu hakkında bilgi verir misiniz?
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Nisan 2015

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Anksiyete Bozukluğu nedir?

  Anksiyete

  Anksiyete bozukluğunu anlamak için halk arasında da terim olarak kulağa yakın gelen anksiyete kelimesini anlamak gerekmektedir. Anksiyete kısaca tehlikeli bir uyarana karşı duyulan huzursuzluktur. Türkçeye endişe, kaygı ve bunaltı olarak çevrilmiş olan bu terim halk arasında huzursuzluk, sıkıntı, korku, tedirginlik olarak da tanımlanabilmektedir.

  İnsanlığın doğuşundan bu yana var olan bu duygu aslında tehlikeye karşı bedenin ve beynin verdiği doğal bir tepkidir. Ayrıca normal anksiyete, biraz gerekli ve kişiyi motive edici bir ruh halidir. Herkes hayatında en az bir kere anksiyete hissetmektedir.

  Ancak ne zaman ki anksiyete yoğun, sürekli ve kişiyi rahatsız eden bir hal alır, o zaman anksiyetenin bir hastalığa dönüşmesi olasıdır. Anksiyete bozukluğu tanısı koyabilmemiz için aşağıdaki durumların oluşması gerekmektedir;
  -Kişinin mesleki ve ailevi yaşantısını etkilemeye başlamışsa
  -Kişilerarası ilişkilerinde zorluklar oluşturuyorsa
  -Gün içinde çok sık karşısına çıkıyor ve gününün büyük bir bölümünü kapsıyorsa
  -Bu duygulanımını kontrol edemiyor ve başa çıkamıyorsa
  -En az 6 aydır bu durumu yaşıyorsa

  Anksiyete bozuklukları neden ayrı bir psikiyatrik gruptur? Anksiyete bozukluklarının ayrı bir psikiyatrik hastalık grubu olmasının temel nedeni içinde barındırdıkları ortak semptomlardır. Tüm anksiyete bozukluklarında aşağıdaki semptomlar gözükmektedir. Bu semptomları fizyolojik ve psikolojik-algısal olarak iki grupta inceleyebiliriz.

  Fizyolojik semptomlar: İshal, başdönmesi, sersemlik, terleme, reflekslerde artma, hipertansiyon, çarpıntı, puliller genişleme (gözbebeklerinin genişlemesi), senkop, taşikardi, kol ve bacaklarda yanma, titreme, midede rahatsızlık, sık idrara çıkma.

  Psikolojik & algısal semptomlar: Huzursuzluk/tedirginlik, korku, algıda karışıklık, öğrenmede zorluk, konsantrasyon eksikliği, kişilerin algılanması ve olayların adlandırılmasında sorunlar, hatırlayamama.

  Anksiyeteli bireyler korku oluşturan durumları haklı çıkarma çabaları ile çevrelerinde belli şeyleri seçme ve diğerlerini göz ardı etme eğilimi gösterirler. Hatalı bir şekilde korkularını haklı çıkarırlarsa, seçtikleri cevap ile anksiyetelerini arttırırlar. Seçtikleri düşünce ile kendilerini rahatlatabilirlerse, anksiyeteyi azaltabilir veya gerekli önlemin alınmasında yetersiz olabilirler.

  Tüm bu ortak özellikler anksiyete bozukluklarını ayrı bir psikiyatrik grup olarak karşımıza çıkarmakta ve bu bozuklukları 7 grupta incelemektedir: Agorafobi, sosyal fobi, Özgül fobi, Travma sonrası stres bozukluğu, Akut stres bozukluğu, Yaygın anksiyete bozukluğu, Genel tıbbi bir duruma bağlı anksiyete bozukluğu, Başka türlü adlandırılamayan anksiyete bozukluğu, Obsesif-kompulsif bozukluk.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fizyolojik Anksiyete Bozukluğu Forum Tarih
Fizyolojik serum nasıl yapılır maddeleri nelerdir kısaca Konu Dışı Başlıklar 1 Mart 2014
Fizyolojik kuraklık ne demek, Fizyolojik kuraklık nedir, Fizyolojik kuraklık hakkında Doğa ve Bitkiler 1 Kasım 2012
Aşık Olunca İnsanın Ruh Hali ve Fizyolojik Durumu Nasıl Olur? Sohbet & Muhabbet 11 Mart 2012
Ses Bilgisi Nedir - Sesin Fizyolojik Özellikleri Seviyeli-Ciddi Konular 4 Ocak 2012
Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir, Sporun fizyolojik yararları nedir Diğer Spor Dalları 11 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş