Fizikçiler, ışığa düğüm atmayı başardı

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fizikçiler, ışığa düğüm atmayı başardı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilim adamları alışılmışın dışında bir başarıya daha imza atarak ışıkla düğüm atmayı başardılar. 1867 yılında bir bilim adamının hayallerinden doğan deneylerin doğurduğu bilgilerin tarihte yeni sayfa açacağı ifade edildi.

  1867 yılında Lord Kelvin'in atomların yapısını izah edebilmek için teorik olarak ortaya attığı fikirden ilham alarak Professor Sir Michael Berry'nin 2000 yılında Bristol Universitesinde başladığı girdapsal ışık deneyleri sonucunda ışık resmen düğümlendi.
  Bristol, Glasgow ve Southampton üniversiteleri fizikçilerinin oluşturduğu bir bilim ekibi, yapay uzay şartlarında gerçekleştirilen deneylerde karanlık ve boşlukta doğal ışığın hareketleri gözlemledi ve düğümlenmiş ışık görüntülerini elde etmeyi başardı. Daha önce sadece soyut matematiğin konusu olan teorinin fiziksel gerçeğe dönüştürülmesi açısından son derece önemli olan deneylerin sonuçlarıyla ilgili rapor Nature Physics bilim dergisinde yayınlandı.
  Ekibin sözcülüğünü yapan ve rapora başkan olarak imza atan Bristol Üniversitesi öğretim üyesi Dr Mark Dennis, "Bu deney tarihte yeni bir sayfa açıyor" ifadesini kullanıyor.
  Dr. Dennis, deneyle ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor: "Uzayda ışığın hareketi bir nehirdeki suyun akışı gibidir. Işık, genellikle düz çizgisel yol izler. Ancak kendi fiçinde fark edilemeyen hortumsal girdaplar da oluşturmaktadır. Işın yapısı karanlık çizgiler içeriyor. Biz ekip olarak bu karanlık çizgileri karmaşık dairesel yapılarla yönlendirerek, düğümler oluşturmayı başardık"
  Glasgow Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Miles Padgett ise elde edilen sonuçların gelecekte gelişmiş hologramik ışık şovlarında ve deneysel eğitim gösterimde kullanılabileceğini söyledi.
  (Haber 7)

  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fizikçiler ışığa düğüm Forum Tarih
Fizikçilerin Çalışma Alanları Nelerdir? Meslekler Rehberi 4 Kasım 2013
Fizikçilerin Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
Fizikçilerin Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
Elma Dersem Düş - Fizikçiler - Duygu Kaçaranoğlu Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2010
İlk Kuantum Fizikçileri Bilim & Teknoloji 4 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş