Fiyat oluşumu açıklayınız?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Fiyat oluşumu açıklayınız? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  fiyat oluşumu açıklayınız?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  1. Fiyat Tanımı: Fiyat, bir mal ya da hizmetin elde edilmesi için bunlar karşılığında verilen bir miktar para, malların değişim oranıdır. Malın diğer bir mal ile değiştirilmesine takas denir. İlkel toplumlarda ihtiyaçlar malın, diğer bir mal ile değiştirilmesi ile karşılanmıştır. Yapılan değişimlerde zamanla sorunlar yaşandığından bir değişim aracına ihtiyaç duyulmuştur. Değişimde yaşanan zorlukları gidermek amacıyla değerli madenlerin değişim aracı olarak kullanılmasına neden olmuştur. Günümüzde ise madeni ve kağıt paralar kullanılmaktadır.

  2. Fiyatın Oluşumu: İhtiyaçlarımızı karşılayan mal ve hizmetler doğada yeteri kadar çok ve sınırsız değildir. Mal ve hizmetlerin kıt olması üretimde bazı kurallara uyulmasını zorunlu hale getirmiştir. Üretimde kullanılan kaynaklara üretim faktörleri denir. Kısıtlı olan üretim faktörlerini elde etmek sistemli çalışmak ve bazı fedakârlıkların yapılmasını gerektirir. Üretici firmaların katlanmış olduğu fedakârlıkların toplamı üretim maliyetini oluşturur. Toplam üretim maliyeti üretilen mal miktarına bölündüğünde birim maliyet hesaplanır. Ürün fiyatlaması yapılırken birim maliyet ve firmanın kâr yapısı temel ölçü olarak ele alınır.
  Fiyatı etkileyen faktörler şunlardır:
  Tüketici: Tüketicinin kültür seviyesi, yaşam koşulları, beklentileri, mesleği, yaş grubu vb. nedenlerden dolayı yapacağı tercihler fiyatların oluşumunu etkileyen faktörlerdir.
  Üretici firmalar: Şirketlerin oluşturdukları üretim maliyetleri, kâr oranı ve üretim miktarı ve yönlendirmeler fiyatların oluşumunu etkiler.
  Devlet: Devletin almış oluduğu siyasi kararlar, ekonomik kararlar, çeşitli kısıtlama veya serbestlikler ve vergiler ürün fiyatının oluşumunu etkiler.
  Diğer ülkelerde meydana gelen ekonomik gelişmeler ve alınan bazı kararlar da dolaylı olarak fiyatı etkiler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fiyat oluşumu açıklayınız Forum Tarih
Tam Rekabet Piyasası Fiyat Oluşumu İktisat 9 Aralık 2009
2016 Renault Talisman fiyatı özellikleri Motorlu Araçlar Dünyası 10 Temmuz 2015
Nokia Lumia 925 Özellikleri ve Fiyatı Hakkında Bilgi Nokıa 10 Eylül 2013
Özel Okulların Fiyatları 2013 2014 Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Eylül 2013
Samsung Galaxy Camera Fiyatı Özellikleri Resimleri Samsung 19 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş