Fitreyi Kimler Vermelidir

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fitreyi Kimler Vermelidir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fitreyi Kimler Vermelidir


  [​IMG]Fitre, yaşayan her insan için verilen bir yaratılış şükrü ve baş göz sadakasıdır.


  Bu sebeple aile reisi, sorumluluğunu yüklendiği ailenin yaratılmış her ferdi adına birer şükür sadakası olan fitresini vermekle mükellef tutulmuştur. Hatta bayram gecesi sabaha karşı dünyaya gelen bebeğin dahi fitresini bayram günü vermek gerekir.


  Çünkü bebek de nihayet yaratılma nimetine kavuşmuştur. Onun için de şükür gerekmektedir. Üç mezhebe göre farz, Hanefi`ye göre de vacip olan bu şükür sadakasını ödemiş olmak için aile fertlerinin her biri adına birer fitrenin bayrama kadar muhtaçlara verilmiş olması gerekmektedir. Hicretin ikinci senesinden itibaren verilmeye başlanan fitrenin son veriliş vakti, bayramın ikindisine kadardır.


  Bundan sonraya bırakılması doğru değildir. Ama bırakılırsa yine de verilmeli, borçlu kalınmamalıdır. Bu sebeple Ramazan`ın başından itibaren münasip yerler aranır, bulunduğu her vakitte hemen verilerek bayram sevincini ortak yaşamaya gönüller hazırlanmış olunur.


  Zekatı nasıl zengin kimse veriyorsa, fitreyi de öyle zengin kimseler verirler. Ancak, Zekat zenginiyle fitre zengini arasında ince bir fark vardır. Şöyle ki: Zekat zengininde servetin üzerinden sene geçmesi gerekirken, fitre zengininde sene geçmesine gerek olmaz. Bayram gününde servete sahip olan kimsenin bile hemen fitresini vermesi gerekir. Zekat gibi sene geçmesini beklemez. Bir de eve, arsaya, arabaya zekat gerekmediği halde fitre gerekmekte, bunlara sahip olanlar fitre zengini sayılmaktalar. Fitrenin miktarını tespite gelince; her sene müftülükler bulundukları semt sakinlerinin iki öğün yemek parasını, verilecek fitrenin miktarı olarak ilan ederler. Bu sene diyanet alt sınırı 6 ytl olarak açıkladı. Fitre verecek insan önce bir nefis muhasebesi yapmalı, kendisi bir gün boyu ne kadar parayla karnını doyuracaksa o miktarı, vereceği şükür sadakası fitresi olarak tespit etmeli, o miktardan, ya da daha yukarısından vermelidir[​IMG]


  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fitreyi Kimler Vermelidir Forum Tarih
0 rh pozitif kan grubu kimlerden kan alabilir kısaca Genel Sağlık 7 Ekim 2017
0 rh pozitif kan grubuna kimler kan verebilir kısaca Genel Sağlık 7 Ekim 2017
İtilaf devletleri kimlerdir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
İttifak devletleri kimlerdir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Doğaya en fazla kimler zarar verir maddeler halinde kısaca Doğa ve Bitkiler 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş