Fitre kime verilmez

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda Siraç tarafından 1 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Fitre kime verilmez konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fitre kimlere verilmez kısaca,

  Fitre, maddi durumu yeterli olan bir müslüman için vaciptir. Fitre verilirken günün şartları altında orta halli bir ailenin bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılayabilecek kadar olmasına dikkat edilir. Fitre, ramazan ayında tutulan orucun kabul edilmesine vesile olur. Ramazan ayı boyunca, bayram sabahına varmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak şekilde dağıtılabilir. İslam dininin müslümanlara fitre vermeyi emretmesinin sebebi, oruç aracılığı ile fakirin halini anlayan ve onlarla empati kurmaya başlayan müslümanların maddi anlamda da onlara destek olmalarını sağlayıp hem onların sıkıntılarını kendi sıkıntıları gibi hissetmeleri, hem de ruhlarındaki açgözlülükten onları arındırmaktır.

  Kimlere Fitre Verilmez

  Fitrenin birinci dereceden aile üyelerine (anne, baba, anneanne, çocuk) ihtiyaç sahibi olsalar dahi verilmesi uygun değildir. Bu yakınlara fitre verilmesi, onları aileden değillermiş gibi hissettirip üzülmelerine sebep olabilir. Ancak ihtiyaç sahibi olduğunu bildiğimiz akrabalarımıza fitre vermemiz uygundur.

  Fitre, ihtiyaç sahibi olduğu bilinen bir ya da birkaç kişiye verilebilir. Önemli olan tek şey kişinin yakın aileden olmaması ve gerçekten ihtiyacının olduğunun bilinmesidir. Fitre sayesinde toplum içerisinde zengin ile fakir arasındaki fark azalır, insanlar birbirleriyle empati kurarlar ve toplumsal bir bağ oluşturulmuş olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fitre kime verilmez Forum Tarih
Fitre Ve Zekat Kimlere Veriliyor Oruç-Hac-Zekat 28 Temmuz 2013
2013 Yılı Ramazan Fitresi ne kadar? Ramazan ve Hikmeti 25 Haziran 2013
Ne Zamana Kadar Fitre Verilir Oruç-Hac-Zekat 31 Temmuz 2012
Ramazan Fitresi Kimlere Verilir Oruç-Hac-Zekat 14 Temmuz 2012
Ramazan Fitresi Ne Zaman Verilir Ramazan ve Hikmeti 13 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş