Fitre kime verilmez

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Fitre kimlere verilmez kısaca,

Fitre, maddi durumu yeterli olan bir müslüman için vaciptir. Fitre verilirken günün şartları altında orta halli bir ailenin bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılayabilecek kadar olmasına dikkat edilir. Fitre, ramazan ayında tutulan orucun kabul edilmesine vesile olur. Ramazan ayı boyunca, bayram sabahına varmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak şekilde dağıtılabilir. İslam dininin müslümanlara fitre vermeyi emretmesinin sebebi, oruç aracılığı ile fakirin halini anlayan ve onlarla empati kurmaya başlayan müslümanların maddi anlamda da onlara destek olmalarını sağlayıp hem onların sıkıntılarını kendi sıkıntıları gibi hissetmeleri, hem de ruhlarındaki açgözlülükten onları arındırmaktır.

Kimlere Fitre Verilmez

Fitrenin birinci dereceden aile üyelerine (anne, baba, anneanne, çocuk) ihtiyaç sahibi olsalar dahi verilmesi uygun değildir. Bu yakınlara fitre verilmesi, onları aileden değillermiş gibi hissettirip üzülmelerine sebep olabilir. Ancak ihtiyaç sahibi olduğunu bildiğimiz akrabalarımıza fitre vermemiz uygundur.

Fitre, ihtiyaç sahibi olduğu bilinen bir ya da birkaç kişiye verilebilir. Önemli olan tek şey kişinin yakın aileden olmaması ve gerçekten ihtiyacının olduğunun bilinmesidir. Fitre sayesinde toplum içerisinde zengin ile fakir arasındaki fark azalır, insanlar birbirleriyle empati kurarlar ve toplumsal bir bağ oluşturulmuş olur.
 

Üst