Fitre İle İlgili Ayetler

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda SeLeN tarafından 22 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Fitre İle İlgili Ayetler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  fitre ile ilgili bilgiler,
  kuranda fitre ile ilgili ayetler,
  fitre ile ilgili hadisler
  fitre hakkında

  Kısa adı fitre olan �sadaka-ı fidr� e, orucun bitmesiyle vacip olmasından dolayı �zekâtül fıdr�, nefsi temizleyip amellerin sevabını artırdığı için de bedenin zekatı anlamında �zekâtül beden� denir.

  Sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekatı kabul edilmiştir. Bu nedenle sadaka-i fıtr�a, �can sadakası� veya �beden sadakası� da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar.
  Kur'an'da: "Onların mallarında muhtaç ve yoksullar için bir hak vardır." (bk. Zâriyât, 19-24) buyurulmaktadır.

  Fitre vermek vaciptir. Fitrenin nisabı (zenginlik ölcüsü) aynen zekatın nisabı gibidir. Aralarındaki fark zekat nisabının üzerinden bir tam sene geçmesi gerekir. Fitre nisabının üzerinden ise sene geçmesi şart değildir. Ramazan içinde dahi maddi durumu iyi olmayan bir insan arefe günü veya bayram sabahı bayram namazından önce varlıklı duruma gelse fitresini ödemesi vacip olur.

  Fitre oruç esnasında bilmeden yapılan hataların keffareti sayılacağı için esas vacip olduğu vakit bayram günü sabah namazının vaktinin girmesiyle başlar. Bayram namazına başlayıncıya kadarki sürede devam eder. Ancak bu kısa vakitte verecek ihtiyaçlı kişi bulamama ihtimalinden dolayı daha önceden ödenmesi de caizdir.Fakat bayram namazından sonraya kesinlikle bırakmamak gerekir. Önemli bir mazeretinden dolayı bayram namazından önce ödeyemeyenler daha sonra gene ödeyeceklerdir ama öncekinin yerini tutamadığı kesindir.

  Yukarda anlatılan ölçüde fitre ödemesi gereken kişi kendi fitresiyle birlikte küçük çocuklarının ve bakmakla mükellef olduğu insanların da fitresini ödemesi vaciptir. Bu cümleden olarak bayram sabahı bayram namazından önce dünyaya gelen bir çocuk da dahil küçük yaştaki çoçuklarının her birinin fitresini ödemek vacip olur. Eşinin fitresini onun isteğiyle ödeyebilir. Fakat ödemek mecburiyetinde değildir. Fitre ve zekat anne baba ve her iki taraftan dedeler hariç birde evlat ve torunlar hariç, muhtaç olan her türlü yakınına ve akrabaya verilir.
  Bir fitre, insanın kendi yediğinin ortalamasından bir günlük yiyeceği karşılayacak miktarda olmalıdır. Bu da Hollanda ölçülerine göre en az 10,- Hfl, ortalama 15,-Hfl olabilir. Daha çok ödeyen ise daha hayırlı bir iş yapmış olur.(14)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fitre İle İlgili Forum Tarih
Fitre İle İlgili Hadisler - Fitreyle İlgili Hadisler Sünnetler & Hadisler 14 Mart 2011
Fitre kime verilmez Oruç-Hac-Zekat 1 Mart 2016
Fitre Ve Zekat Kimlere Veriliyor Oruç-Hac-Zekat 28 Temmuz 2013
2013 Yılı Ramazan Fitresi ne kadar? Ramazan ve Hikmeti 25 Haziran 2013
Ne Zamana Kadar Fitre Verilir Oruç-Hac-Zekat 31 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş