First ladyler Gazze'ye destek için bir araya geldi

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda NeslisH tarafından 10 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  First ladyler Gazze'ye destek için bir araya geldi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]''Gazze'ye destek için İstanbul buluşması" adı altındaki toplantı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde İstanbul'da başladı.

  [​IMG]Beşiktaş'taki Four Seasons Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Azerbaycan Parlemanto Başkan Yardımcısı Bahar Muradova, Katar Emirinin eşi Nasser Al-Missned, Libya Devlet Başkanı Kaddafi'nin kızı Dr. Aisha Muammer Al Kaddafi, Lübnan Cumhurbaşkanı eşi Wafa Sleiman, Pakistan Başbakanının eşi Begüm Fauiza YusufRıza Glanı, Pakistan Milletvekilleri Asma Arbab Alamgie ve Begum Nuzhat Sadık, Suriye Devlet Başkanı eşi Esma Esad, Suriye Devlet Bakanı Dr. Bashar Al Shaar, Suriye Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Dr. Diala Al Hajaref, Ürdün Kraliçesi Rania ve Ürdün Planlama Bakanı Suhair Ali katıldı.

  [​IMG]Toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra sanatçılar Raghda, Julia Boutros, Sami Yusuf, Samer Basra, Suzan Najmeddin de hazır bulundu. Toplantı kapsamında ilk olarak sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile görüşen Emine Erdoğan, daha sonra yabancı konuklarla bir araya geldi.
  [​IMG]Erdoğan, konuşmasına başladığında ve konu savaşta ölen çocuklara geldiğinde gözyaşlarına boğuldu.

  İşte toplantıdan bazı notlar:

  - Bir süredir Gazze'de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. ambargo insanların tek tek ölmününe neden oluyrodu. Şimdi son saldırılarda teker teker ölümlerin yerini toplu ölümler aldı.

  - Çocuklar oyun oynadıkları parklarda bisikletlerin züerinde öldürüldü. Camilere sığındılar orada öldürüldüler. Onlar için en sıcak yer annelerin kucağı idi oysa. Halbuki bu çatışlmaların hiç bir tarafında yer almıyorlardı.

  - Biz burada konuşurken bir masum kadın, bir bebek daha ölüyor. Çocukların ölümü masumiyetin ölümüdür. Masumiyetin ölümü de insanlığın çöküşüdür.

  - Çağrımız bir an önce saldırıların durması, ateşkesin sağlanması, ambargonun kalkmasıdır

  - Uluslararası toplumu daha aktif tutum takınmaya davet ediyorum

  - ABD'nin çekimser oyuna karşı BM, ateşkes talebinde bulundu. Bu çağrıya karşılık verilmesini talep ediyoruz

  İSTANBUL (İHA)

   

Bu Sayfayı Paylaş