Firefox'un geleceği nasıl olacak?

'Mozilla Hakkında Her şey' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Firefox'un geleceği nasıl olacak? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'İn haberine göre, Mozilla, popüler tarayıcısı Firefox'un yeni sürümleri için tüm gücüyle çalışmalarına devam ediyor. Önümüzdeki hafta piyasaya sürmeyi planladığı 3.6'nın beta versiyonunda, bizi birtakım yenilikler bekliyor. Mozilla'nın Ürün Geliştime Müdürü Mike Shaver ve Mozilla'nın idari yöneticilerinden John Lily, yeni Firefox sürümleri için daha saldırgan olacaklarını belirtti ve Mike Shaver şunları dedi:
  [​IMG]
  Firefox için, "internetin başına gelen en güzel şey" bile deniliyor.
  "Artık tarayıcı piyasasında birçok rakip bulunuyor. Pazar payları kimseyi yanıltmasın, rekabetteki tüm tarayıcılar, her an büyük sürpriz yapabilecek kapasitede. Dolayısıyla biz de daha saldırgan bir yol çizmeyi düşünüyoruz. Bu sayede istediğimizi elde edeceğimize eminiz." dedi. Kasım ayının ilk haftasında Firefox 3.6 Beta'yı test etme imkanına sahip olacağız. Yine belli başlı açıkları beta sürümle birlikte kapamayı düşünen Mozilla yetkilileri, 3.6'yı piyasaya sürdükten sonra boş durmayacak ve 2010'un ilk yarısında 3.7'yi piyasaya sürecek. Sıkı durun, Firefox 4.0 ise 2010 sonuna hazır olacak.
  Firefox 3.6
  Mike Shaver, "Sürümler arasındaki tarihi daraltmayı düşünüyoruz. Firefox'un versiyonları bundan böyle daha sık güncellenecek." diyor. Firefox 3.6 ile birlikte gelecek olan yenilikler arasında, kişisel eklentiler geliyor. Bu kişisel eklentiler sayesinde, herkes birbirinden farklı tarayıcı arabirimine sahip olabilecek. Mozilla yetkilileri, bunu tıpkı kozmetik ürünlerine benzetiyor. Malzeme aynı, fakat herkes farklı sonuçlar elde edebilecek.
  [​IMG]
  Firefox 3.6'dan bir ekran görüntüsü.
  Bir diğer yenilik ise önceliklendirilmiş ağ kurulumu (Prioritized Networking) olacak. Bu sayede aktif olan sekme, mevcut internet bağlantısına göre daha öncelikli olacak. Tabii ki öncelik düzeyini ayarlayabileceğiz. Amaç, çoklu sayfaların yenilenmesini hızlandırmak. Sekmelerin davranışları da önemli ölçüde değişecek. Yeni sekmeler artık mevcut sekmenin bir sağında açılacak. Opera'da bu zaten böyleydi, fakat Firefox sürümlerinde hep, son açılan sekme, sekme barının en sağında açılırdı.
  Son olarak, Firefox 3.6 Open Web Font'u (Açık Web Fontu) destekleyecek. Firefox 3.5 ile gelen TrueType ve OpenType fontları gibi, yeni bir format olan Open Web Font, TrueType ve OpenType'ın sıkıştırılmış hali olarak da adlandırılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Firefox'un geleceği nasıl Forum Tarih
Firefox'un Kaderi Mozilla Hakkında Her şey 18 Temmuz 2010
Firefox'un kardeşi büyüyor! Mozilla Hakkında Her şey 17 Mart 2010
IE ve Firefox'un ortak derdi! İnternet Explorer hakkında herşey 16 Mart 2010
Firefox'un internet korkusu! Mozilla Hakkında Her şey 30 Ocak 2010
Firefox'un zulmüne son! Mozilla Hakkında Her şey 28 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş